zjentek

Za extrémně vysokých otáček a teplot se mění struktura kapalin. Pravda nebo lež?

Struktura, ne skupenství. Vyjma destilované vody.

Odpovědi
Ametyst

Ano. Mění se struktura, a tím i fyzikální vlastnosti, jako viskozita a hustota.

aliendrone

A jak to myslíš? Třeba taková směs vody s benzínem nepotřebuje ke změně struktury (rozčlenění) ani závratnou teplotu nebo otáčky (proč OTÁČKY?). Benzin bude plavat nad vodou sám od sebe. 🙂

Ale jo, dokonce i VODA, pokud ji „podrobíš otáčkám“ (centrifuga) dostatečně dlouho se rozčlení na lehkou a těžkou vodu (to je voda, která místo protia [vodík s jádrem složeným pouze z protonu] má vodíkový izotop deuterium s jádrem z protou A neutronu). Tímto způsobem ji (těžkou vodu) například získávali za války Němci ve Vermorku.

Celkem nějak nechápu, kam míříš. 😮

Dochy

Obvykle ne, alespoň pokud jde o chemicky čisté látky.
Pokud jde o směsi, pak je to o něčem jiném – viz „nenewtnovské kapaliny“ kde se jejich vlastnosti mění v závislosti na působícím tlaku nebo pohybu.

Pokud Ti jde o motorový olej, pak tam by k žádnému „tvarohovatění“ docházet nemělo, dokud ho nepřepálíš, nebo neznečistíš (voda, saze, špony,…)

Pokud jsi objevil pěnu na víčku, pak to tuším obvykle znamená vodu v oleji.

zjentek

Aliene, nikam nemířím. Ale čistě pro příklad (z milionu který mě zrovna napadl): Zda je fakt, že při nadměrném přelití oleje do motoru hrozí, kdy jsem už hrubě za ryskou, tak „klikovka“ olej… jak bych to jen… no, prostě, udělá z oleje „neolej“, prostě ho „utluče“ na máslo a syrovátku 😃, třeba, nebo tak něco, ježiši, vždyť mně rozumíš, tak už mě netrap 😜🤪