Klára ;)

Za co byla svatořečena svatá Klára?

Budu moc ráda za všechny odpovědi, které pomohou. A předem všem děkuji

Nejlepší odpověď
annas

http://www.chris­tnet.cz/clanky/4828/e­ucharisticka_sve­tice_z_assisi­.url

Vít Machálek / 27. dubna 2012 zveřejnil informace o sv. Kláře. Bylo to tehdy 800 let od jejího svatořečení.

"O Světovém dni mládeže, který se v katolické církvi každoročně slaví na Květnou neděli, se papež Benedikt XVI. obrátil k mladým křesťanům slovy: „Květná neděle je pro vás dnem rozhodnutí, rozhodnutí přijmout Pána a následovat jej až do konce, rozhodnutí učinit Jeho Paschu smrti a zmrtvýchvstání smyslem svých vlastních křesťanských životů… Podobně jako tomu bylo u svaté Kláry z Assisi, kterou před osmi sty lety přitáhl příklad svatého Františka a jeho prvních druhů a která právě na Květnou neděli opustila svůj rodný dům, aby se zcela zasvětila Pánu. Bylo jí osmnáct let… atd.

Postupem času Klára opustila opatství San Paolo a uchýlila se do ženské komunity u kostela Sant’Angelo in Panza. Tam ji přes odpor rodiny následovala její mladší sestra Anežka. František pak Kláru, Anežku a další dívky, které se k nim připojovaly, poslal ke kostelu San Damiano, kde sám před časem prožíval počátky svého života podle evangelia. Tam vznikla první komunita „chudých sester“, kterým se později bude říkat klarisky. "

Pokračování v odkazu nahoře.

„Klára zvolila chudobu z lásky a žila za obrácení světa.
Umírala po více jak 22 letech těžké nemoci a mluvila o útěše trpět z lásky k Ježíši Kristu. Krátce před smrtí přijala apoštolské požehnání od Inocence IV., který si povzdechl: "Kéž by mi dal Bůh, abych v hodině smrti potřeboval požehnání tak málo jako Klára.“ Pak byl mezi těmi, kteří šli za její rakví. Klára byla po dvou letech, 15. 8. 1255, papežem Alexandrem IV. prohlášena za svatou. Breviář k památce uvádí, že kostel sv. Jiří, v němž byla pohřbena, byl přebudován v basiliku a ta dostala její jméno. V roce 1849 bylo zjištěno, že její tělo nepodlehlo rozkladu. „
http://catholi­ca.cz/?id=4158

"Jako patronka klarisek, ale také pradlen, pozlacovačů, vyšívaček, sklenářů, malířů skla a slepých je uctívána svatá Klára z Assisi, jejíž památku slaví římskokatolická církev 11. srpna. A rovněž je třeba zmínit jednu velkou zajímavost: byla prohlášena za patronku televize. Podkladem byla legenda o tom, že Klára měla na dálku přesné vidění bohoslužeb, na kterých přitom nemohla být přítomna.“
http://www.poutnik-jan.cz/lidova-zboznost--c/patroni-spolku-stavu-remesel-umeni/f-patroni-sportovcu-televize-skol-studentu-vedcu-prekladatelu/

Jak to u historických informací bývá, liší se detaily, , které jsou pravdivé, které převzaté, se nedovíme.