Metalman

Z jakého zdroje získal Adolf Hitler po získání moci v r. 1933 veškeré finance?

Po konci finanční krize bylo Německo ekonomicky zničené. Kde získal A.H. veškeré finanční prostředky pro zbrojní průmysl? Honosné stavby v Říši atd.? Půjčka z Švýcarských bank? ? ?

Nejlepší odpověď
led

Nemecko práve vďaka finančnej kríze zmocnelo. Moc i ekonomická sila sa sústredila do rúk jednotlivcov, ktorí rýchlo pochopili myšlienku NSDAP ako prostriedok nadvlády nad Európou. Bolo treba zosiliť moc kapitálu pred hrozbou Červenej hviezdy východu. Pod heslom „prácu a chlieb“ sa začali budovať zbrojárske podniky, čím sa i zvýšila zamestnanosť a určité sociálne istoty obyvateľstva…
Finančne zrod Veľkonemeckej ríše podporovali finančné centrá z celého sveta i jednotlivci rôznymi dotáciam, finančnými ústupkami, prípadne obchodom cez druhú stranu (tj. nie priamym obchodom, ale cez verejne nastrčeného prostredníka). Tento nepriamy spôsob bol napríklad videný aj počas vojny, keď proti sebe vojaci používali muníciu rovnakého výrobcu, rovnakého zdroja.

Další odpovědi
Robert_PM

Bohužel od všech. Průmysl, banky, investiční fondy. Včetně amerických. A nikdy na to není dnes moc hrdý. Zajímavé, byť na okraj je obchodování s Německem v období těsně před válkou/na začátku války. Například poslední dodávka surovin z USA šla do Reichu nědky na konci února 1940(!). Po Norimberských zákonech se AH dostal k majetku i konfiskací židovského majetku a následně i otrockou prací vězňů a nuceně nasazených. Primárními však byly půjčky/investice průmyslníku a „příspěvky“ členů i nečlenů NSDAP, kdy od roku 1933 platil na AH každý Němec…

jmhad

led má celkem pravdu,ale měl by dodat,že myšlenka NSDAP nezanikla a je motivem dnešní EU