talka

Z čeho vzniklo slovo klimbat?

„Pochrupávat?“

Nejlepší odpověď
annas

Jiný názor na původ slova má etymolog V. Machek v Etymologickém slovníku jazyka českého, LN, Pha 2010

"klimbat = kývat, pokyvovat, kolébat, klátit něčím. Původně asi klibati = být viklavý; m zesilovací, ze spojeníí bb v mb.

Podstatné jméno limb – stč. i novočesky limbus. předpeklí; přeneseně – je v limbu = spí,. je pryč apod. Původ z latinského limbus = obruba, lem, okraj, totiž okraj pekla"

Nějak nechápu, že se tak Machek liší od Rejzka. Když je někdo v limbu, tak spí, když klimbá, tak podřimuje.

Další odpovědi
quentos

Pravděpodobně spojením slova „limb“ (být v limbu) a slovesa „klímat“. To má pravděpodobně jihoslovanský původ – srbština a chorvatština má sloveso „klimati“ = „pohupovat“ (hlavou), to vzešlo ze společného indoevropského slovesného základu „kel-“ – „sklánět, opírat“ (odsud i sloveso klamat, ale i slova jako klima či deklinace).

Podle Rejzek, J.: „Etymologický slovník“, Leda Praha 2002: 286