Z čeho byly vyrobeny helmy ve 2. světové válce?

Prosím i o zodpovězení podotázek

  1. Co to bylo za materiál? Nějaký kov/slitina? Každý národ měl vlastní speciální výrobu a zhotovení helem?
  2. Vzhled a tvar byl jistě u jednotlivých stran mírně oblišný, ale co samotné použité materiály ve výrobě?
  3. Jaká byla tloušťka toho „plechu“ a co bylo pod ním?
  4. Nějaká řekněme půl centimetru úzká guma která byla pouze na těsno vložena do tvaru helmy, aby to vojáci vydželi nosit celé dny a trochu to i tlumilo otřesy?

Nejlepší odpověď
annas

Neuvedl, o kterou zemi jde a druh helmy.

"Když se roku 1940 ve Velké Británii započalo utvářet výsadkové vojsko, bylo potřeba tyto nové jednotky náležitě vystrojit, tak aby mohly náležitě plnit své bojové úkoly s ohledem na své specifické nasazení. Jedním z nejdůležitějších kusů výstroje každého vojáka jest přílba. Jak se ovšem v zápětí ukázalo, pro použití během vzdušných výsadků nebyla stávající britská pěchotní ocelová přílba Mk.II vhodná. Docházelo k velmi častým zraněním.

Následovalo tedy hledání vhodné náhrady. Vývojem nové britské přílby pro výsadkové jednotky[1] byla pověřena firma Briggs Motor Bodies (BMB).[2] Jako vzor pro konstrukci nové přílby posloužila německá výsadkářská ocelová přílba M37 (Der Fallschirmschützen-Stahlhelm 1937).

Helmet, Steel, P-type

Prototyp, představený v prosinci 1940, dostal označení Helmet, Steel, P-type.] Schválen byl v lednu následujícího roku. BMB následně vyrobila a v březnu až dubnu 1941 dodala kolem 500–1000 přileb.

Hlavní část přílby tvořil jednoduchá vejčitá ocelová skořápka, jejíž spodní část byla kolem dokola obehnána rámem z hrubé pryže. V zadní části přílby vyčníval z pryžového rámu 2 palce dlouhý „kšilt“. Úplně první modely měly podbradníky převzaté z pěchotních přileb Mk.II, tedy khaki plátěné s elastickými koncovkami. Později byl vyvinut speciální podbradník pro výsadkáře. Ten byl vyráběn z černé kůže a zapínal se průvlečkou. Kožená výstelka přílby byla téměř shodná s německou předlohou.

Helmet, Steel, Airborne Troops Mk.II

V roce 1943 byla představena novější verze přílby pro výsadkáře. Pod označením A.T.Mk.II se skrývala přílba bez koženého podbradníku, který byl nahrazen plátěným materiálem, který byl využíván i na výrobu bojového řemení britských vojáků, tzv. Webbing.

Důvodem pro nahrazení kůže byly zkušenosti, které se neprojevily za vlhkých až mokrách podmínek, kdy měl kožený podbradník tendenci sklouzávat. Navíc s očekávajícím větším nasazení výsadkových jednotek na Dálném východě nebyla kůže v tropických oblastech příliš trvanlivým materiálem.

Také připevnění řemenů bylo zhotoveno jednodušeji. Každý řemínek byl připevněn pouze jedním šroubem. Kovové části podbradníku byly z mosazi s černou povrchovou úpravou" atd.

Více v odkazu
http://tommy-yankee.cz/britska-armada/uniformy-a-vybaveni-3bej100/prilby-vysadkovych-jednotek-britske-armady

O historii helmy najdete více v odkazu na článek Stahlhelm (Ocelová helma/přilba). Období 2. světové války – německá armáda, britská armáda, USA atd.

https://de.wi­kipedia.org/wi­ki/Stahlhelm

Další odpovědi
Drap

Všechny druhy přileb byly vyráběny z ocelového plechu. Neni totiž jiný vhodný a cenově dostupný materiál. Síla plechu se lišila. Na sílu plechu si dělala každá armáda své vlastní testy, kde rozhodovala váha přilby a poskytnutá ochrana. Vnitřky snad všech běžných přileb byly opatřeny koženou, nebo plátěnou vložkou, která byla napnuta uvnitř přilby a přiléhala na hlavu vojáka tak, aby nepřišel do kontaktu s kovem. Obdobným systémem se řídí výroba přileb doposud.Experi­mentuje se však už i s plasty.

Emefej

Za 2. světové války používaly všechny armády ocelové přílby. Od devadesátých let minulého století se používají přílby z kompozitních materiálů.