Avatar uživatele
anonym

význam slova hrdobec

Co znamená slovo hrdobec

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5311 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
jarčáč

„Tak předně neříkáme hrdobec, ale hrdobce“
Jak zaznělo ve filmu Marečku podejte mi pero.
Neznamená to ovšem označení pro hovnivála, jak Kroupa ve filmu poznamenal,ale značí hrdého člověka.Hrdopýška.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Hrdo­bec

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
alenka901

Hrdobec
Z Necyklopedie
Přejít na: navigace, hledání
Jan Neruda obohatil češtinu o nový výraz pro hovnivála.

Hrdobec je novotvar použitý v množném čísle prvním českým necyklopedistou Janem Nerudou v básni Jak lvové bijem o mříže ze sbírky Písně komické (1878, všimněte si, že to není prvočíslo). Hrdobec (podstatné jméno, mužský rod, vzor blbec) zde značí brouka hovnivála. (Příruční slovník jazyka českého, díl I., A-J, Praha 1935–37) .

Citace básně:

Nám zdá se, z hvězd že vane hlas:
„Nuž pojďte, páni, blíže,
jen trochu blíže, hrdobci,
jimž hrouda nohy víže!“

[editovat] Chybný tvar
Brouk hovnivál v uměleckém zpodobnění Milana Knížáka

Českopedie uvádí chybný tvar tohoto slova hrdobce (údajně ve smyslu hrdý člověk). Jde o hrubou chybu, která jasně dokládá, že českopedisté vůbec neznají český jazyk.

Patvar hrdobce se velmi rozšířil v Moravistánu, kde byl úředně moravskými jazykozpytci přijat do moravštiny jako jedna z nesčetných moravských nadávek pro čecháčky. Prvním doloženým moravistáncem, který použil nadávku hrdobce byl Karel Lobotóm v hospodě U Pavouka.
[editovat] Rozšíření

Ve filmu „Marečku podejte mi pero!“ dosáhla popularita Hrdobce vrcholu, nezanedbatelnou roli tam ovšem hrál Hliník který se však potom odstěhoval do Humpolce.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Attack-design

já se přikláním k hohniválovi

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
max holoway

Get Help with File Explorer in Windows 10 https://funde­cade.com/get-help-in-windows-10/ thanks for this post.

Nový příspěvek