TomDG

Vysvětlil by mi někdo redoxní reakce?

Ahoj, chtěl bych poprosit, jestli by se našel někdo hodný, kdo by mi vysvětlil redoxní reakce. Vím co je oxidace a redukce a že dochází ke změně oxidačních čísel, ale poprosil bych vysvětlení. Chodím do 9. ročníku, děkuji :)

Nejlepší odpověď
Quimby

No, tak to víš co jsou redoxní reakce :)
To jsou reakce(rovnice) kde se u prvků mění oxidační čísla.
Když to ukážu na příkladě:

O2 + 2H2 → 2H2O

Sloučenina vždy musí být celkově neutrální, takže má v součtu oxidační číslo nula.
Takže kyslík i vodík nalevo mají nulu. Napravo to už neplatí. Tam musí bejt celkově voda neutrální. Vodík má ve sloučeninách skoro vždy ox.č. +1, kyslík –2. Takže dohromady to dá nulu. Podle toho se dá i poznat zda daná sloučenina může existovat.
V průběhu reakce vodík získal 4* +1ox.číslo. Celkově tedy +4. Kyslík naopak 2* –2. Takže –4. Tyhle dvě čísla vždy musí dát v součtu nulu.
Oxidace a redukce tedy vždy probíhají současně a vždy se musí vyrušit.

Těžko ti ale toto vysvětlím v jednom příspěvku. Pokud tomu pořád nerozumíš, tak se radějí zeptej učitele. Nebo si můžeš projít nějaké rovnice v sešitě a napsat si oxidační čísla a rozhodnout zda jsou tedy redoxní nebo ne. Malá nápověda: pokud se v rovnici nachází samostatný prvek, který reaguje, tak je daná rovnice vždy redoxní.
Jinak oxidační čísla mají původ ve složitější chemii skoro až fyzice, takže to moc neřeš, proč je to vrovna +1 nebo –2.

Další odpovědi
Lamalam

Nejprve si napiš celou rovnici bez vyčíslení, např.

KMnO4 + Na2SO3 + H2O → MnO2 + Na2SO4 + KOH

Nyní musíš určit, které atomy se oxidují a které redukují. V tomto případě se redukuje mangan z ox. čísla VII na IV, současně dochází k oxidaci síry z IV na VI. Napiš si tedy ke každému prvku potřebný počet elektronů, které se musely vyměnit.
Mn VII – Mn IV … +3e
S IV – S VI …-2e.

Teď použij křížové pravidlo, tj. dvojku od síry napiš na levou stranu rovnice před KMnO4 a trojku od manganu napiš před Na2SO3. Poté stačí dopočítat pravou stranu:
2KMnO4 + 3Na2SO3 + H2O → 2MnO2 + 3Na2SO4 + 2KOH

Nechápavé

http://www.ko­menskeho66.cz/ma­terialy/chemi­e/WEB-CHEMIE9/redox­nir.html

TomDG

Jj děkuju :)

Löwe

Miluji, když si člověk hraje na nejchytřejšího a hází odkazy všude možně a dané věci totálně nerozumí. Bravo!