Výše nájmu

Mám řádnou nájemní smlouvu na dobu neurčitou, majitel chce, abychom se přestěhovali, mám nárok na byt se stejnými podmínkami? Myslím hlavně výši nájmu.

Odpovědi
standa

Předně je důležité vědět, že pokud vám majitel dá výpověď z nájmu ´vašeho´ bytu, pak kromě 3 měsíční výpovědni doby máte právo na tzv. bytovou náhradu, ve vašem případě na NÁHRADNÍ BYT…, do doby než vám tento náhradní byt bude zajištěn se nemusíte ze stávající bytu vůbec hnout.

Existuje několik kategorií ´náhradního bytu´, ale na vás se nejspíš bude vztahovat tzv. „Byt přiměřený”

Přiměřeným bytem je byt, který je podle místních podmínek zásadně rovnocenný bytu, který má být vyklizen, a to jak co do kvality (kategorie bytu, jeho vybavení, umístění v domě, obci apod.), tak i co do kvantity (velikosti). Musí se nacházet v téže obci jako byt vyklizovaný. Právo na přiměřený náhradní byt přísluší nájemci jen za předpokladu, že mu občanský zákoník toto právo výslovně přiznává (§ 711 odst. 1 písm. a), b), e), f) a i) obč. zák.).

Z výše uvedeného dovozuji, že by vám měly být v novém ´náhradním bytě´ zachovány všechny stávající podmínky, včetně výše NÁJMU ať již směrem dolů či nahoru.