Jikra

Výraz, že: „To jde(nebo šlo)na dračku“.

Tak se vás ptám na to, jestli to souvisí anebo ne s draním peří.
A když ne, tak s čím.

Nejlepší odpověď
annas

Základem je sloveso drát – stahovat kůži ze zvířete, drát ze stromu kůru = olupovat ji, odtrhávat tenké louče na topení, drát od stonků peří.

Přeneseně pak rozdírat boty, oděv na cáry, olupovati, vydírati lidi. Dráti se – někam se cpát, rvát se o něco, tlačit se někam.

Takže dračka (dračky) = draní peří a dračka = tahanice, rvanice o něco mají společný plvod.

Zboží jde na dračku – je o ně velký zájem, jde dobře na odbyt. .

V. Malchek: Etymologický slovník