JájsemRaibek

Vypočítáte objem kontejneru v metrech krychlových?

Uvedené míry jsou v centimetrech. Jen si nějak nedokážu poradit s výpočtem objemu.
Nejedná se o domácí úkol, prostě chci jen vědět kolik m3 má tento kontejner.
Foto: vlastní kresba v excelu přes screen do jpg :)

Nejlepší odpověď
elkon

Je to komolý hranol, ve škole jsi chyběl? Tady si to vypočítej, mě to nebaví:
https://www.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/132-povrchy-a-objemy-teles

Další odpovědi
Kepler

Pokud umíš vypočítat objem čtyřbokého hranolu, tak jej nejdřív vypočítej, jakoby tam ty šikminy nebyly. Od toho pak odečti objemy přebývající ve tvaru trojbokých pravoúhlých hranolů, což by taky neměl být problém. Stačí znát vzorečky pro pravoúhlý trojúhelník.

Kelt

Tak výška je stejná 150, dále jsem si to zprůměroval , takže ten větší lichoběžník jsem si převedl na obdélník, kde znám výšku – 150 a druhý rozměr je průměr (400 a 240) je 320. U dalšího je to samé, průměr 165. Takže máš to převedeno na kvádr, s rozměry 320 × 165 × 150 a to 7920 litrů nebo dm33.

mosoj

Keplere, nějak jsi zapomněl že hrany jsou ukosené na dvě strany. Délku i šířku. Takže s trojúhelníkem zde nepochodíš. Kdyby zde byl i půdorys, bylo by to dobře vidět. Pravdu má elkon!!!! Je to komolý jehlan se čtvercovou (obdélníkovou) podstavou. Je na to vzoreček, který také řešit nebudu. Nepotřebuji to a v mém životě již tolik času nemám. Jo a elkon si zaslouží nominaci.

orwell

Objem kontejneru = objem střední části (čtyřbokého hranolu) + objem klínu (sestaveného z krajních kolmo odříznutých zkosených částí)
Podstavou hranolu je rovnoramenný lichoběžník a objem klínu viz https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Prismatoid
V obr. tazatele označme např.:
v = 1,5m (výška kontejneru)
z = 4m (délka vrchní podélné hrany kontejneru)
d = 2,4m (délka spodní podélné hrany kontejneru)
a = 1,8m (délka vrchní příčné hrany kontejneru)
c = 1,5m (délka spodní příčné hrany kontejneru)
b = z – d = 4 – 2,4 = 1,6m (vzdálenost odpovídající rozevření sestaveného klínu)
Objem stř. části V1=S1*d = (v(a+c)/2)d = (1,5(1,8+1,5)­/2)2,4 = 5,94m3
Objem klínu V2 = bv(2*a+c)/6 = 1,61,5(2*1,8+­1,5)/6 = 2,04m3
Celkový objem V=V1+V2= 7,98m3 = cca 8m3

orwell

Nedalo mi to a nakoukl jsem ještě dodatečně do literatury „Mat. vzorce – Bartsch“, kde je takové těleso (ve tvaru obráceného kontejneru) uvedeno pod názvem obelisk i se vzorcem pro výpočet jeho objemu. Lze ho poměrně snadno odvodit použitím Simpsonova pravidla, na které jsem nějak zapomněl a které se mi v daném případě jeví vůbec jako nejvhodnější. Hodnota objemu pro uvedené rozměry vychází i tímto způsobem 7,98m3 a to pünktlich!

elkon

MOSOJ – není to komolý jehlan, ale komolý hranol.

cochee

Error, ne?
„Komolý“ znamená lidskou řečí „s useknutou špičkou.“ Tudíž komolý může být třeba jehlan nebo kužel, hranol ne. Ostatně přímo tvůj odkaz to jasně ukazuje na obrázku, tomu kontejneru odpovídá těleso „pravidelný komolý jehlan s obdélníkovou podstavou,“ tedy třetí těleso ve druhé řadě.

Dochy

Také neznám pojem komolý hranol, ale komolý jehlan to rozhodně není. Vzhledem k udaným rozměrům je jisté, že daný útvar NEMÁ jeden vrchol, ale „hřeben“. Ten vrchol je podmínkou pro jehlan. Šlo by to rozdělit na „rozpůlený komolý jehlan“ a v něm vložený hranol a pak spočítat… Moc se mi do toho nechce, budeu věřit tomu, že na TZB funguje výpočet pro „Pravidelný komolý jehlan s obdélníkovou podstavou“ i když nejde o ten komolý jehlan… chybu to nezahlásilo a jednoznačně podle parametrů, které do výpočtu zahrnují, uvažují se složitějším objektem než odpovídá označení.

mosoj

Tak, tak!!

JájsemRaibek

Vyšlo mi 7,94m3, takže to bude asi kontejner na 8m3 (± ty rozměry).
Elkon díky.

mosoj

Odkdy je matematický výsledek „asi“?

JájsemRaibek

Protože to nemusí měřit přesně 4 metry a výška taky nemusí být přesně 1,5metru. A silně pochybuji, že by vyráběli kontejnery ve velikosti 7,85432214587­77m3 :D

Edison

Pokud mám rozměry, mám přesně i výsledek. Takže ASI tak. Jakékoli ASI do matematiky, konstrukce, mechaniky… zásadně nepatří… Pak padaj mosty, hroutěj se domy, hořej fabriky!!