Elile

Vyplatí se žít spíš..

…v bytě a platit každý měsíc nájem, nebo si vzít hypotéku a koupit si vlastní dům, následné platit provoz domu atd. ?

Nejlepší odpověď
Deli

Máte-li možnost vzít si (a uplatit) hypotéku, neváhejte. Takto dáváte peníze cizím a nikdy nebudete mít svoje.
Když si na hypotéku pořídíte své vlastní bydlení, žijete komfortně, v domku se zahradou, splácíte něco, co jednou bude zcela Vaše! Provoz domu nebo bytu – platíte obojí, ale s nesrovnatelně jiným výsledkem. Dům je pro rodinu báječný!
A cokoli, co na domě zvelebíte, zas zvyšuje jeho tržní hodnotu.
Prostě jde jen o to, si spočítat, zda na to máte, abyste hypotéku uplatila. A vezměte střízlivý odhad, zvyšující se náklady, nezvyšující se mzdy a také možnost, že budete na mateřské, budete mít menší příjem a budete navíc živit dítě/děti.
Nám se to povedlo, bydlíme ve svém, máme 2 děti, žijeme si spokojeně na venkově. A za 6 let budeme mít splaceno 🙂

Další odpovědi
Damiana

U mladšího člověka je rozhodně hypotéka lepší. Jen co se týká budoucnosti – je to jako šetření si na své, ale už to vlastně máš, jen doplácíš dluh. Bydlela jsem také kdysi v podnájmu a nacpala jsem různým vydřiduchům do jejich chřtánů skutečně dost. Když je člověk hodně mladý, moc nemyslí na budoucnost a třeba se chystá i častěji stěhovat. Pokud se chceš usadit, je lepší do svého. I kdybys o práci přišla, z podnájmu vyletíš rychleji než hypotéky.

david22

To je konečně zajímavá otázka. Tohle řeším často a též nevím … babo raď !

briketka10

bydlím v nájemním bytě, nájem se každým rokem zvyšuje..
je otázka jakou hypotéku u jaké banky zvolíte a jak drahý dům byste pořizovala..
a nakonec, jestli budete mít po celou dobu splácení té hypotéky práci..

anonym

Elile, ještě je další možnost, o níž zde neuvažujete – odkoupit si byt do osobního vlastnictví.Měla jsem družstevní byt, po té vlastní rodinný domek.
Dnes bych upřednostnila třetí variantu, t.j. byt v osobním vlastnictví.

Conchus

Na jedné straně je to věc počtů. Z dlouhodobého hlediska je výhodnější hypotéka a mít něco vlastního.
Na druhé straně nájemní byt je něco, o co se nemusím starat, žádné opravy, amortizace, atd. U vlastního, zejména rodinného domku se zahrádkou stálá neutuchající péče.
Každý musí umět zvážit pro a proti a rozhodnout se sám. Já už bych si ve svých 75 letech nový dům nekoupil, ale ve 30 – 60 ano.

juie

Pokud máte práci a nejste nebo neplánujete být na mateřské tak bych brala dům je to lepší .

anonym

Já jsem z baráku a vždy jsem uvažoval jen o tom, mít svůj vlastní. Nedikážu si představit, že bych bydlel v bytě, nemohl si zajít na zahrádku atd. Stejně bych si nakonec pořídil chatu a to, co dělám doma, bych dělal na chatě 150km daleko.
Ale to je jen můj osobní názor, každý si to musí uvážit podle svých možností.

terry

ZCELA LOGICKY a selským rozumem. Hypotéka se platí cca 10 – 20 let. Nájemné platí pořád, furt, neustále, …
Jde o to, jak hodně vysokou částku a jak dlouho budete platit. Je potřeba mít stabilní příjem. Nebo jinak zajištěný. Proto prapaguji mít 2 i 3 různé, na sobě nezávislé zdroje příjmů. Tím nemyslím mít 2 nebo 3 zaměstnání.