Avatar uživatele
Dane

Vyhověli byste takovému požadavku zaměstnavatele?

Před několika dny jsem se ptala, kdo hradí pořízení výpisu ze zdravotní dokumentace (viz http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-hradi-porizeni-vypisu-ze-zdravotni-dokumentace-vstupni-prohlidka). Má dnešní otázka navazuje:

Potencionální zaměstnavatel mě požádal o výpis ze zdravotní dokumentace. Lékař, který posuzuje zdravotní způsobilost při pracovně lékařských prohlídkách se nachází daleko odtud. Zaměstnavatel mě proto požádal, abych výpis v zalepené obálce předala zaměstnanci přímo na pracovišti. Je to v pořádku?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: Dane

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? mojitek, JájsemRaibek před 3141 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
arygnoc

nie.

ale:
(potencionálny) zametnávateľ po vás môže požadovať potvrdenie od lekára o spôsobilosti vykonávať dohodnutú prácu a to presne špecifikovanými požiadavkami (napr. na sluch, zrak, hmat, fyzickú kondíciu, pľúcne ochorenia, …)

na kompletný výpis rozhodne nemá nárok, napr. pre overenie, ako často ste chorý a prečo, aké máte zdravotné problémy, u žien počet potratov, pôrodov, …

takže:
nevyhovel.
požadoval by som písomný požiadavok od (potencionálneho) zamestnávateľa a okamžite ho postúpil na inšpektorát práce (státní úřad inspekce práce).

😉

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

Zamestnávateľ má nárok na:
Nie – Výpis zo zdravotného záznamu pracovníka, uchádzača o zamestnanie
Ano – Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti pre danú prácu

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ivzez

V pořádku to není, ale pokud se s potncIÁLním (nikoliv potencionálním) zaměstnavatelem nechcete dohadovat ještě před nástupem, nechte si od svého lékaře napsat, že jste zdravá, případně, že můžete vykonávat tu a tu práci.

Nic jiného bych zaměstnavateli ani závodnímu lékaři nedala.
[Výpis ze své zdravotní dokumentace poskytnu pouze lékaři,
ke kterému mám důvěru.]

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?gecco Nahlásit

Avatar uživatele
mojitek

Výpis ze zdravotní dokumentace? Dane,to v pořádku určitě není-to je rozhodně Vaše soukromá věc a nikomu nic neukazujte. On Vás pošle na prohlídku,to ano,ale to je něco zcela jiného

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

nemyslím si, že by měl zaměstnavatel požadovat výpis ze zdravotní dokumentace. může a musí požadovat zdravotní způsobilost dle BOZP (1× za dva roky myslím do 50 let věku, pak jednou ročně). tu zpracuje lékař na základě výpisu ze zdrav.karty, kterou si vyžádá.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
JájsemRaibek

Řekl bych, že to je v pořádku a navíc pro zaměstnavatele je to i jistější posouzení prac. způsobilosti.
Pokud půjdu k lékaři, mám napsáno, že chce zaměstnavatel vstupní prohlídku pro tu a tu činnost, já lékaři sdělím co mě trápí a co ne a pokud se mu něco nezdá, nějak to zakecám a v tu chvíli se může schylovat k průšvihu.
Naproti tomu, pokud lékař vystaví výpis a vzdálený lékař posoudí stav, neukecám nic, prostě buď jsem OK nebo ne.
Další věc je finanční. Výpis je levnější než prohlídka.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
alexandra

Přesně to napsal,nebo napsala led a všichni ostatní, mimo jájsemRaibeca,ten nemá pravdu. Výpis ze zdravotní dokumentace může dostat zase jenom lékař,třeba ten podniko.vý,v žádném případě zaměstnavatel,ten dostane podle toho výpisu od lékaře,pouze zprávu,jestli je zaměstnanec schopen vykonávat danou práci. Zaměstnavatel nemůže ani požadovat výpis ze zdravotní dokumentace. Jedině pro svého podnikového lékaře. Nepochopila jsem ale,jakému zaměstnanci máte zalepenou obálku předat.A on s ní udělá co?

Upravil/a: alexandra

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
simir7

Dobrý den.Rozhodně ne.To může požadovat doktor který je pověřený podnikem provádět vstupní a preventivní prohlídky.Já jsem se stímhle nikdy nesetkal a nikdo to nepožadoval.Tam jsou osobní údaje které jsou chráněné!!!U ta­kového zaměstnavatele nepracovat.Simir7.

Upravil/a: simir7

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dane

ivzez: slovo „potencionální“ (ve smyslu možný) najdete např. v Akademickém slovníku cizích slov nebo ve Slovníku spisovného jazyka českého. Myslím si, že jsem se vyjádřila správně.

před 3141 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Přídavné jméno poteCIÁLní (= možný, uskutečnitelný) je odvozeno od podstatného jména potenCIÁL.

Slova potencionál jsem ještě v žádném slovníku neviděla
a doposud ani slovo potencionální.

Ale zviklala jste mne, proto jsem sáhla po „Slovníku cizích slov“ vydaném nakladatelstvím Encyklopedický dům v roce 1996 v Praze a po „Pravidlech českého pravopisu s výkladem mluvnice“, vydaných Ottovým nakladatelstvím v roce 2005 v Praze.

Ve Slovníku cizích je jenom potenciální, v Pravidlech i potencionální.

Vadí mi, že „moderní“ čeština do spisovného jazyka přejímá někdejší chyby. Teď už jen s hrůzou očekávám, kdy začne být spisovné „by jsme“, „bysme“ (o tom se snad i vážně uvažuje), „by jste“ apod.

před 3140 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dane

JájsemRaibek: No vy byste byl určitě OK :)…

před 3141 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek