Kilián

Vydělá Karel na svém rozhodnutí – počkat s prodejem chaty, předpokládá-li, že ceny nemovitostí stoupnou? Info v popisu.

Karel chce začít podnikat. Aby mohl rozjet živnost, chce prodat chatu, kterou zdědil po rodičích. Věří ale, že ceny nemovitostí během příštího roku stoupnou, takže prodá-li chatu za rok, utrží o 50 000 Kč více. Rozhodne se proto ještě rok počkat. Za rok se jeho předpoklady naplní, za chatu získá o 50 000 Kč více a rozjede podnikání. Můžete říci, zda Karel na svém rozhodnutí vydělal? Na čem to závisí?

Odpovědi
Drap

Nelze jednoznačně odpovědět. Pokud je předpoklad Karla správný, tak utrží o 50,000 více. Otázkou zůstává o kolik vzrostla inflace, a kolik ztratil touto inflací. Da lší otázky vyvolává předpoklad, kolik by karel vydělal, kdyby začal podnikat o rok dříve. Ten rok který čekal, nepřinesl ani korunu.
Další věci které u tohoto rozhodnutí se musejí brát v úvahu je : Co Karel teď dělá , čím se živí?Bude při podnikání vydělávat více než v současném zaměstnání ?

Sůwa

Záleží na tom, jaká bude během toho roku inflace.

Vseznalek88

Jedna věc je inflace ale druhá, mnohem podstatnější je v tomto případě o kolik by za těch 12 měsíců vydělal více , pokud by prodal chatu ? Jestli 4.000,– měsíčně, tak ať chatu raději neprodává. Pokud by vydělal o 5.000,– měsíčně více, tak už by roční zisk byl o 60.000,– vyšší a tedy vyšší než zisk z pozdrženého prodeje

arygnoc

Okamžitý efekt hovorí že áno, zarobí (pominieme infláciu).
Hlbšie zamyslenie: koľko mohol zarobiť za ten rok (čistý zisk) v podnikaní, kým sedel so založenými rukami?

Nakoľko tento faktor nepoznáme, nie je možné (logicky) správnu odpoveď dať, resp. odpovedať, či jeho rozhodnutie bolo správne alebo nie.