Jikra

Vše o drožce.

Kontrolní test: Co je nebo kdo je a jak vypadá drožka a z čeho tento název vznikl.

Nejlepší odpověď
hanulka11

je to vlastně taxík dříve s koňským potahem , později motorizovaný

Drožka je druh koňského povozu navržený a patentovaný v 1834 Joseph Hansom, architekt od Yorka. Vozidlo bylo rozvinuté a zkoušelo Hansom v Hinckleyi, Leicestershire, Anglie. Původně známý jako Hansom bezpečnostní taxi, jeho účel měl spojit rychlost s bezpečím, s nízkým těžištěm to bylo základní pro bezpečný cornering. Hansom dobrý návrh byl těžce pozměněn Johnem Chapmanem zlepšit jeho proveditelnost ale retinované Hansom jméno.

http://img.na­dapenny.com/t20/111­23/nadap090618243­070230.jpg

původ slova je vysvětlen zde

Drožka nebo také dročka se žertem, hovorově a v hantýrce říká současným automobilovým taxíkům. Slovo je v češtině od 19. století, přišlo k nám z Polska, z nějakého polského dialektu. Sem se dostalo z ruštiny, kde slovo drožki bylo zdrobnělinou slova drogi, kterým se označoval lehký pracovní vozík. Byla to vlastně jen čtyři kola spojená osami podélnými žerděmi. Žerď, která spojovala přední a zádní osu, se jmenovala droga a od toho dostal své pojmenování celý vozík. Jaký původ má slovo droga, odborníci nevědí.

http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/93158