postcd

Je nevhodné vrtat zeď či dřevo vrtákem na kov?

Je to nevhodné, jak moc? Chtěl bych několik vrtáků a říkám si, když už, tak koupím pro tu největší tvrdost, nebude pak problém u více vrtáků rozpoznat který je do čeho.

Nejlepší odpověď
paul1

Pro vrtání do zdi je nejlepší tzv. vidiový vrták (tvrdokov) a ten se dá jednoduše rozeznat podle toho, že má v řezné části připájený plátek tvrdokovu. Do dřeva jsou vhodné vrtáky se specielným ostřím, má vodicí čípek a řeznou část zbroušenou do roviny (nedělá otřepy)

Zdroj: https://www.vlad­kub.cz/Bosch-Sada-vrtaku-do-dreva-7-kusu-d3490.htm

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Vrtákem do kovu můžeš dřevo vrtat bez problémů. Vrtáky do dřeva kov ne. Pokud použiješ vrták do kovu, nebo do dřeva do zdi, rychle se ztupí a pokud jej úplně nezničíš, je jej nutné přebrousit. Do zdi jenom „tvrdokov“ (plátkované). A do betonu a kamene ještě nutné příklep a rovněž „tvrdokov“. A i v těchto bývají ještě velké rozdíly. Do dlaždic a keramiky zase jenom většinou diamant a na mokro.

aliendrone

Nechápeš způsob oddělování materiálu při obrábění/vrtání kovů a zdí.
Už samotná myšlenka, že „kov je tvrdší než zeď“ je zcestná. Možná jsi slyšel o olovu, zlatu apod. „tvrdých kovech“ a samotná ocel může být dle své kvality tvrdá cca 5–8,5 dle Mohsovy stupnice (jakkoliv se ve strojařině tato tvrdost z mnoha dobrých důvodů nepoužívá, na to jsou zkoušky HB, HRC, HV i jiné).

Podstatné ale je, že vrtáky (obecně nástroje) do kovu materiál (kovový) „krájí/řežou“ (podobně jako nůž krájí sýr, což můžeš jasně vidět v případě v jednom kuse oddělenéhop materiálu – špony), zatímco vidiák (tvrdokov) se do zdi spíš zadírá (oddělený materiál je ve formě různě hrubého prachu).

A jistě víš, že pro krájení je třeba mít OSTŘÍ. Tudíž pokud použiješ vrták do kovu (tedy vrták s ostřím) na vrtání zdí/kameniva, tak se ti ostří rychle otupí (třeba taková žula či jiné plnivo v betonu může mít i tvrdost 8, ale on stačí na likvidaci vrtáku i obyčejný písek [křemen]) a pak už ti NEPŮJDE vrtat/„krájet“ kov. Nemluvě o tom, že nástroje pro obrábění/vrtání kovů je nezřídka nutné chladit (vodou, emulzí) a dodržovat řezné rychlosti, aby nedošlo k jeho vyžíhání a tím pádem ke ztrátě pracně vytvořených žádoucích vlastností (kalením, popouštěním apod.).

Hele, tohle je také taková „malá věda“, kup si Černocha a řiď se jím. VYPLATÍ se to. Pro „ochránce práv“ a další degeše – jde o (podle mě) nejlepší dílenské tabulky, než začnete vřískat „rasismus“! :(

honza19hk

Vrtáku do železa dřevo nevadí ale cihla ano. Na zdivo je vidiak.
PS. Jestli nevíš na co se který vrták používá a jak vypadají tak nevím co s nima budeš dělat.

postcd

Proč by se měl vrták na kov ztupit víc o zeď než o kov (který je tvrdší než zeď)?

cochee

Kov je homogenní materiál na rozdíl od zdi, která v různých materiálových vrstvách (omítka, cihla resp. beton) může obsahovat – a taky obsahuje – různé minerály, najmě křemen. Pohledem na Mohsovu stupnici tvrdosti zjistíš, že minerály, která lze rýpat ocelí (tzn. ocel je tvrdší) mají stupeň tvrdosti 6 a méně, zatímco tvrdost křemene je 7. Takže obávám se, že už po vyvrtání jedné díry do zdi by byl vrták na kov tupý jak p**el, ne-li nenávratně zničený úplně.

postcd

Mohsova stupnice tvrdosti:
https://epreh­ledy.cz/tvrdost-nerostu-mohsova-stupnice.php
díky (všem), takže se dá říci, že lepší vrtáky do zdi mají hlavičku z tvrdokovu a vrták na kov se ve zdi rychle ztupí kvůli křemenu a pak už je problém s ním vrtat kov, ale zeď bude nadále zvládat +/- (ohledně zdi budu vrtat spíše do měkkého).

cochee

No… zvládat zeď… už jsi viděl vrták (a nemusí to být vrták do kovu), který má konec zbroušený v podstatě do půlkulata? Ten už neudělá nic ani s tou zdí. A pokud to bude vrták do kovu, tak ten tvar získá odhadem počtem vyvrtaných děr cca 5 :)