Avatar uživatele
petouf

Volno s náhradou mzdy při placeném dárcovství plasmy

Chodím pravidelně darovat krevní plasmu a vždy jsem dostal potvrzení pro zaměstnavatele. Při posledním odběru mě však bylo sděleno, že jim současná legislativa neumožňuje dávat současně odměnu za darování plasmy a potvrzení pro zaměstnavatele. Rád bych se optal, zda se v polední době něco změnilo a zda dárce krevní plasmy za příspěvek (400,–) nemá nárok na pracovní volno na zotavenou. Děkuji, přeji hezký den!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4916 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
standa

Samozřejmě, že nárok na pracovní volno s náhradou mzdy MÁTE…, pro tyto účely je nepodstatné zda si za odběr necháte nebo nenecháte zaplatit.

§ 203/2.d) zákoníku práce
(…)k činnosti dárce při odběru krve a při AFERÉZE přísluší pracovní volno s náhradou mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu:

  • cesty k odběru,
  • odběru,
  • cesty zpět
  • zotavení po odběru(…)

aferéza = metoda sloužící k odběru plazmy nebo krevních destiček

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast8h1.aspx

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanjimka

Taky dávám plasmu a nikdy mi to zaměstnavatel neuznal.Prý se to týká jen bezpříspěvkového dárcovství.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Derrynka

Každý dárce má možnost darovat plasmu bezplatně, nebo za úplatu. Bezplatný dárce má nárok na placené volno od zaměstnavatele a může si snížit daňový základ. Placený dárce dostává náhradu 800 Kč za čas strávený na odběru plasmy a na kompenzaci s tím spojených nákladů. Je na každém, aby se svobodně rozhodl, jakou formu zvolí.

Nový příspěvek