petouf

Volno s náhradou mzdy při placeném dárcovství plasmy

Chodím pravidelně darovat krevní plasmu a vždy jsem dostal potvrzení pro zaměstnavatele. Při posledním odběru mě však bylo sděleno, že jim současná legislativa neumožňuje dávat současně odměnu za darování plasmy a potvrzení pro zaměstnavatele. Rád bych se optal, zda se v polední době něco změnilo a zda dárce krevní plasmy za příspěvek (400,–) nemá nárok na pracovní volno na zotavenou. Děkuji, přeji hezký den!

Nejlepší odpověď
standa

Samozřejmě, že nárok na pracovní volno s náhradou mzdy MÁTE…, pro tyto účely je nepodstatné zda si za odběr necháte nebo nenecháte zaplatit.

§ 203/2.d) zákoníku práce
(…)k činnosti dárce při odběru krve a při AFERÉZE přísluší pracovní volno s náhradou mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu:

  • cesty k odběru,
  • odběru,
  • cesty zpět
  • zotavení po odběru(…)

aferéza = metoda sloužící k odběru plazmy nebo krevních destiček

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast8h1.aspx

Další odpovědi
hanjimka

Taky dávám plasmu a nikdy mi to zaměstnavatel neuznal.Prý se to týká jen bezpříspěvkového dárcovství.

Derrynka

Každý dárce má možnost darovat plasmu bezplatně, nebo za úplatu. Bezplatný dárce má nárok na placené volno od zaměstnavatele a může si snížit daňový základ. Placený dárce dostává náhradu 800 Kč za čas strávený na odběru plasmy a na kompenzaci s tím spojených nákladů. Je na každém, aby se svobodně rozhodl, jakou formu zvolí.