jitu

Příspěvkové dárcovství krve ve mzdě..

Pokud si odběr krve nechám proplatit, můžu uplatnit na tento den placené volno? A jestli ne tak jak bude proplacen tento den(musím si vzít třeba dovolenou nebo mít třeba neplacené volno?

Nejlepší odpověď
kropitko

Zákoník práce – Zák. 262/2006 Sb.,Část VIII., Překážky v práci, Díl 2

Překážky v práci z důvodu obecného zájmu: Hlava I:

Překážky v práci na straně zaměstnance

§ 203 Jiné úkony v obecném zájmu) Pracovní volno pro jiný úkon v obecném zájmu zaměstnanci

  1. k činnosti dárce při odběru krve a při aferéze; přísluší pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu cesty k odběru, odběru, cesty zpět a zotavení po odběru, pokud tyto skutečnosti zasahují do pracovní doby v rámci 24 hodin od nástupu cesty k odběru. Pokud na cestu k odběru, na odběr a cestu zpět nestačí 24 hodin, poskytuje se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za prokázanou nezbytně nutnou další dobu, pokud zasahuje do pracovní doby. Nedojde-li k odběru, poskytuje se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku jen za prokázanou nezbytně nutnou dobu nepřítomnosti v práci.

Více ve zdroji
Doplňuji:
Teď se ale musím přiznat, že jsem z toho nepochopila, jak to je v případě, že si necháte odběr zaplatit.
Takže pokud je má odpověď neúplná,tak se omlouvám.

Zdroj: http://www.fnbrno­.cz/Article.as­p?nDepartmentID=1390&nAr­ticleID=2414&nLan­guageID=1

Další odpovědi
anonym

Je to dobrovolne.

Jambalaya

Při dárcovství krve máte nárok na volno. Zda placené či neplacené je jedno, pokud to výslovně neuvádí zákoník práce, Kropítko 🙂. Jiná věc je pak u odčitatelné položky na daň, ta v případě placeného dárcovstí nelze uplatnit.