JájsemRaibek

Víte, že slovesto by jste je nespisovné a tudíž nesprávné?

http://pravopis­ne.cz/2010/10/­byste-%C3%97-by-jste/
Správné tvary slovesa být jsou: bych, bys, by, bychom, byste, by. Od nich se mohou odvodit tvary abyste, kdybychom a další.

Nespisovné jsou tedy tvary bysme, by jste atd.

Ano, Quentos má pravdu, tato otázka vznikla na základě této otázky:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vydrzeli-by-jste-poslouchat-az-do-konce-hudbu-cd-alexandrovci

Nejlepší odpověď
Löwe

Ano, já to vím.

Další odpovědi
quentos

Ano, víme, votvírá se mi z něj kudla v kapse. Podobný patvar jako „*kdyby jsi“, „*aby jsi“, „*by jsi“, které běžně používají v médiích a myslí si, jak jsou hrózně spisovní.
Doplňuji:
nedomnívám se, že tazatel objevil Ameriku – spíš se k otázce nechal inspirovat tím, že tu tato chyba nedávno byla opět udělána. Ale jelikož zákon schválnosti platí na 110%, lidi, kteří tyto chyby dělají, si to stejně nepřečtou, případně přečtou, ale nepoučí se…

melanie

Tos zjistils teda brzo.

zzzlatokopka

Vím, a pííííííííp na to:-D

gecco

Někteří víme…
😉

anonym

Ano. A úplně nejlepší je, když ti někdo vyčítá gramatiku a napíše „by jste“.

talka

Objevil novou Ameriku!!!!!!!!!!!!

Děda Louda

A pak ses probudil s rukama v nočníku.

ReHu

To je novina. Nedávno se to tu řešilo.
Používám tvary bych, bychom,bys,bys­te atd.

lexx

pán je nudící se kantor v penzi ? no jo…

anonym

Ypsilonović – Máte ještě prarodiče?

Agneta

melanie >>> a teď to „Tos zjistils“ správně – jak to má být?

melanie

To jsy zjiysťyl.

JájsemRaibek

sakra šotek jeden-sloveso a ne slovesto :)

anonym

…pasťák jeden Bosenskej,ten se vetře všude,ach jo.