hanka R+

Víte, která politička (ČESKÁ) byla popravena v padesátých letech …(1950)??

Doplňuji:

  • za co byla popravená

Nejlepší odpověď
annas

Víme, že Milada Horáková byla pražská rodačka a vystudovala práva na Univerzitě Karlově. Od roku 1926 byla členkou Československé národně socialistické strany. Na komunistický puč v únoru 1948 reagovala tak, že rezignovala na svůj poslanecký mandát v parlamentu, rozhodla se ale neemigrovat a byla stále politicky aktivní. V září 1949 ji zatkli a označili za vůdkyni hnutí, které chce svrhnout komunistický režim. Proces s Miladou Horákovou a s jejími dvanácti kolegy byl zinscenován jako veřejný „politický proces“. Horákovou s třemi dalšími senát odsoudil k trestu smrti oběšením. Poprava byla vykonána 27. června 1950. Justiční vražda je otřesným svědectvím o politických procesech a o atmosféře 50. let.

Podrobnosti na:

Zdroj: http://www.ra­dio.cz/cz/rubri­ka/knihy/miros­lav-ivanov-justicni-vrazda-aneb-smrt-milady-horakove

Další odpovědi
hanulka11

jistě myslíš Miladu Horákovou

Salvaje

Tak tahle otázka se fakt nedá číst… Taky mi sem tam ujede překlep, ale tohle je fakt moc…

ivuskach

Milada Horáková, protože se tehdejšímu režimu nehodila.

Kerberus

Dudu, proto jsem úmyslně napsala „víme“, protože nevím, zda Hanka ví, že u slovesa „víte“ se píše měkké í.

Opakuji slovo „víte“ několikrát.