Miroslavst

Víte kdy byla uzavřena československo-sovětská smlouva o přátelství, vzájemné pomoci a poválečné spolupráci?

Za přítomnosti Edvarda Beneše byla v Moskvě uzavřena československo-sovětská smlouva o přátelství, vzájemné pomoci a poválečné spolupráci.

Nejlepší odpověď
anonym

Československo-sovětských smluv bylo v historii Československa uzavřeno více.

Dvě „prozatímní“ smlouvy byly uzavřeny v roce 1922 (5. února s RSFSR a 5. června s USSR) a týkaly se vesměs „administrativních“ záležitostí (zřízení zastupitelství, spoje, pravidla pro obchodní operace).

Z důvodu obrany před vzrůstající agresivitou Německa byla 16. května 1935 uzavřena smlouva týkající se vzájemné pomoci v případě útoku Německa, která navazovala na smlouvu uzavřenou mezi Francií a Sovětským svazem (součást tzv. Malé dohody).

Další smlouva byla uzavřena během druhé světové války v Moskvě 12. prosince 1943. Navazovala na smlouvu anglicko-sovětskou z roku 1942 a týkala se vzájemné pomoci ve válce proti Německu i po válce. Smlouva také obsahovala položku o „nevměšování se do vnitřních záležitostí druhého státu“, byla uzavřena na 20 let a roku 1963 byla prodloužena.

Za války byla ještě uzavřena smlouva 8. května 1944 o spolupráci mezi československými a sovětskými orgány na osvobozeném území, která nebyla dodržována.

Po Sovětské okupaci v roce 1968 byla 16. října v Praze podepsána smlouva o dočasném pobytu vojsk.

Dne 6. května 1970 byla v Praze podespána „Smlouva o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci mezi Československou socialistickou republikou a Svazem sovětských socialistických republik“.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Čes­koslovensko-sovětská_smlouva

Zdroj: školní klikání II.skupinky