iceT

Víte kdo to byl nebo je Nasredin?

Nejlepší odpověď
annas

Nasreddin je legendární satirickou postavou súfijské slovesnosti, populární lidový filozof, mudrc a žertéř, hrdina mnoha lidových skazek a anekdot. Lišáctvím nebo předstíranou hloupostí se brání osudu a mocným, které často zesměšňuje.

Nasreddin žil ve středověku (okolo 13. století), v Turecku, v distriktu Akşehir a později v hlavním městě provincie Konya, za vlády dynastie Seldžuk. Mnoho blízkovýchodních národů a národů Středního východu jej považuje za národní postavu, za figuru z vlastního folkloru.

Nasreddinovy příběhy jsou zasazeny do dvou časových období. Jedná se o období z konce 13. století, ze kterého pochází hrob Nasreddina Hodži, a o počátek 15. století, kdy do Osmanské říše vpadli Tataři pod vedením dobyvatele Tamerlána. V té doby příběhy o Nasreddinovi Hodžovi splývají s lidovými písněmi oslavujícími tehdejšího vojevůdce Nasreddina Mahmuda, Tamerlánova odpůrce.

Ruský spisovatel Leonid Vasiljevič Solovjov sepsal knihu o dobrodružstvích tohoto legendárního hrdiny/buřiče Dobrodružství Hodžy Nasreddina.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Nas­reddin

Další odpovědi
arygnoc

ano, víme, i bez wikipedie (mnou zatracované).

Tuirecký hrdina, a snad i autor komickosatirických vyprávění ze Střední asie a Balkánu.

Mimochodem, křestním jmenem se jmenoval Hodža.