Kelt

Víte, kdo byli ponocní? A kdy se vyskytovali a kde?

Je nějaká zmínka o tom, kdy se objevuje ponocný a kdy tato funkce zaniká? V některých filmech se ponocný objevuje, aby hlásil čas. Vyskytoval se v zemích mimo Evropu? Děkuji.

Nejlepší odpověď
iceT

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-to-byl-ponocny

Další odpovědi
annas

Ponocní existovali již za Jana Lucemburského. V 19. století tato funkce zanikla, za 1. republiky se ponocný objevoval i mnohem později již jako turistická atrakce. Zda byli jinde ve světě, nevím, možná se jinak nazývali.

V posledních několika letech ale zažívá v celé Evropě skutečný boom jako turistická atrakce. Svého ponocného mají i západočeské Domažlice. Ponocní měli sjezd v Lausanne. Zaniklé povolání ožívá jako turistická atrakce.

„Evropský cech ponocných a věžníků registruje 162 členů v desíti zemích Evropy. Působí v 64 městech. Jediným českým členem spolku je jičínský věžník Jiří Wilda, který od května do září troubí každý pátek a sobotu z věže Valdické brány. Do Lausanne ale kvůli vzdálenosti nevyrazil.“

ww.rozhlas.cz/zpra­vy/historie/_zpra­va/ponocni-maji-sjezd-v-lausanne-zanikle-povolani-oziva-jako-turisticka-atrakce–1060756