iceT

Víte co znamená

dát někomu ceres? A nevíte odkud by toto slovní spojení mohlo eventuálně pocházet?Děkuji.

Nejlepší odpověď
Pájo

Pochází podle mého z terminologie (zákonů) starověkého Říma.
Ceres byl patron a ochránce zákonů, držel na vysoké úrovni imunitu vůči zatčení nebo hrozby, životů a majetku. Kdo porušil tento zákon se propadá do Ceres.

(Mundus Cerialis (doslova „svět“ Ceres) byla jáma nebo podzemní hrobka.)

Další odpovědi
mosoj

Osobně si myslím, že vím co to znamená.
Dát někomu ceres (kapky), prostě dát mu zabrat ať už fyzicky, nebo psychicky. Původ slova ale neznám.

pusinka50

Jihočeši slovo ceres používají ve významu vynadat mu, zahnat ho do kouta, seřvat ho za něco co provedl, třeba i pár facek padne

hanulka11

myslím, že to je jako dát přes hubu , ale i někoho psychicky deptat-
bude to nějaký germanismus