annas

Víte, co znamená slovo páternoster?

S čím pojem souvisí? Setkáme se s ním i v současnosti?
Doplňuji:
Páternoster je opravdu jakýsi výtah. Byl na bývalém Sm KNV v Ostravě a nedávno jsem se na něm svezla v Praze.

Jinak – páteř (z latinského pater – otec – Pater noster – Otče náš) – také dílo Husovo – Výklad viery, desatera a páteře.

Modlitba Pater noster, tedy paternoster se často opakovala. Při každém jejím opakování se nejdříve vyhazovaly kamínky, později se navlékly na šńůru, vznikl růženec, po každé modlitbě se posunovaly kuličky. Stejný původ mají i korále = název páteř (podle podobnosti).

Korále připomínaly pohyblivé kosti páteře – odtud název hřbëtní páteř.

Páternoster – výtah se posunuje bez zastavení, opakovaně jako kuličky na růženci.

Zdroj: Vlastní vědomosti a Klaretova stránka.

Nejlepší odpověď
led

je to tzv. nekonečný výťah -popísala iceT- mali vždy dve kabíny vedľa seba (jedna chodila stále hore, druhá dole) dvere tam neboli.
v prípade, že na poslednom poschodí ste nestihli vystúpiť, výťah vás viezol okolo nosného horného(dolného) kolesa a kým ste sa dostali opäť ku dverám, mohli ste sa pomodliť Otčenáš (Pater noster)
Ako deti sme sa takto veľmi radi vozili 🙂, (až kým nás nevyhnali)

Další odpovědi
iceT

Mel by to byt predchudce dnesniho vytahu,kabinky jsou umisteny nad sebou a nastup a vystup probiha za jizdy,nema dvere.Parkrat jsem ho videla ve filmu.

vagra

Název pochází z modlitby Pater noster (česky Otčenáš), která se vkládá do modlitby růžence, jehož korálky vzdáleně mechanismus páternosteru připomínají.

Zdroj: Wikipedie

lenni

No ten výtah co je ve staré budově Českého Rozhlasu na Vinohradské. Pořád jede, nemá dvířka a vyskakuje se z něj za jízdy.

quentos

tak už to chápu – – v tom výtahu je třeba se modlit, aby s váma nespad :{DD> nejspíš získal jméno podle té modlitby.

iceT

Nejspis to tak nejak bude:-)ted jsem se docetla,ze se mu tak rika kvuli podobnosti mechanismu s ruzencem.

iceT

http://www.mo­dlitba.sk/htm/mo­dlitby/latina/lat2­.ht

quentos

není to v latině doslova „náš otec“? ale záhada je, jak to souvisí s výtahem :{))>

iceT

Taky nevim,proc s obeznemu vytahu rika paternoster,ale nic jineho me nenapadlo a latinsky neumim.

led

pri modlení otčenáša si prstami posúvate guličky na ruženci aby ste nič nevynechali.
Výťah sa podobá takémuto ružencu.