MonkeyKing

Viděli jste dokument Hranice práce?

Kdo ne, zde je ke zhlédnutí: http://www.ces­katelevize.cz/i­vysilani/104081110­09-cesky-zurnal/21656226­2600002-hranice-prace

Pro ty co ano – je vám líto těch lidí?
Co si o tom myslíte?
Myslíte si, že je to přirozená hiearchie?

Je špatné, že mi není vůbec líto těch lidí, spíš mi připadá, že ta paní z nich dělá ještě větší ubožátka než jsou. Pro mě to jsou jenom obyčejní lidi, co jenom nemaj vzdělání a nechávaj si doprovolně kálet na hlavu. Jejich blbost.

Nejlepší odpověď
led

Treba si uvedomiť jednú vec, v súčasnom čase trhového hospodárstva a štátneho hospodárstva, nie je rovnaká práca rovnako hodnotená.
Zjednodušene: v trhovom mechanizme výšku platu zamestnanca u súkromníka určuje majiteľ firmy tak, aby mal z jeho práce zisk. blabla o ZP, o vplyve odborov a podobne tu nebudem rozpisovať, toto mnohí poznajú na vlastnej koži.
problém je ale u zamestnancov štátnej a verejnej správy, prípadne štátnych a regionálnych podnikov, kde dlhodobo platia akési platové tabuľky, ktoré sa však nestačia aktualizovať so zmenou životných nákladov, tu už nielen zamestnávatelia, ale aj mnohí občania neznalí podmienok a odbornosti práce, sa snažia znížiť náklady, veď sú to ich dane, na týchto zamestnancov.
A tu je nie pes, ale celá svorka psov zakopaných… veľakrát sú to ľudia s vysokou kvalifikáciou, ktorú, ale inde nemôžu naplno využiť a pritom ich finančné hodnotenie najvyššieho tabuľkového stupňa sa s úspechom odďaluje od priemeru celoštátnych platov smerom k celoštátnemu minimu a mnohí s nižšími triedami pracujú už pod tento limit. A sú radi, že majú prácu.
Tvrdíte „Pro mě to jsou jenom obyčejní lidi, co jenom nemaj vzdělání a nechávaj si doprovolně kálet na hlavu. Jejich blbost.“ Skúste to prežiť. Postavte sa na ich miesto a po roku povedzte svoj názor znova. Budete aj vy taký „blbec“?
Nesúďte ľudí len z jedného pohľadu, zaslúžia si viac.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… viděl jsem všechny dokumenty i s články na jejím webu: https://a2lar­m.cz/author/sa­sa-uhlova/

… v dalších komentářích na jiných webech jsem četl, že si to „trochu přibarvila“, ale znáš to, není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu, že to takto podobně chodí i v jiných podnicích je všeobecný fakt …
… líto? je to těžký, každý štěstí svého strůjce, nikdo je tam násilím nedrží, a jestliže všichni odejdou, holt bude muset připlatit …

Drap

Viděl jsem, četl jsem. Ta paní přetváří realitu k obrazu svému a stojí úplně mimo realitu života obyčejných lidí. Další člověk, který se živí bláboly a neví o čem mluví.

autacek

Každý svého štěstí strůjcem. Líto mi těchto lidí vesměs není. Co jim bránilo snažit se to v životě dotáhnout dál? Co je nutí dělat otrockou práci a čekat, co jim ten hodný/zlý kapitalista dá?

Po shlédnutí dokumentu musím dodat, že slovní projev paní Uhlové tragický, v jedné větě slovo „jako“ hned několikrát, zbytek komentáře byl naštěstí čten. Ráčkování, tedy neschopnost odstranit i vadu řeči, i samotný zjev, nádherně zapadla do dané sociální skupiny. Dcera Šabatové a politika Uhla, nakonec si dovolím zapochybovat i o společenské užitečnosti i jí samotné. Po studiích se živila antropologickým terénním výzkumem v sociálně vyloučených lokalitách. A to je jako k šípku co? Čtyři roky učila na Romské střední škole sociální v Kolíně, já myslím, že než taková práce s odpadem, to už raději sedět za kasou.

Spousta lidí je vystresovaná z toho, aby neztratili práci, aby našli práci, musí se ptát především sami sebe, co mohou nabídnout, co umí, atd.
Řada lidí rezignovalo a zařadili se poslušně do davu pracující armády. Ó, jak rajská hudba to pak musí pro jejich uši být, když chce pan agrooligarcha zatnout tipec všem živnostníkům na vlastních nohách, neb rozhodně ti se mají lépe, a teď slyší že i na jejich úkor. Vůbec je nenapadne, že oni ryjí bídou hubou v zemi, ale miliardáři, jejich zaměstnavatelé, neví s penězi co by.

Na druhou stranu i tyto práce dělat někdo musí a kdyby venku nestály davy zájemců o tuto práci i za takto špatných podmínek, zaměstnavatel by musel přidat, aby potřeby provozu pokryl. Ale nepodléhejte iluzi, že by se případné vyšší náklady neprojevily v ceně výrobku či služby a nepohnulo to následně s cenovou hladinou, tak že ve výsledku budou mít tito lidé opět málo, neb platy i ceny se budou muset přizpůsobit, tedy zvednout, i ve všech ostatních profesích.

xxx3

Viděl jsem pouze útržky, nicméně vím, o čem dokument pojednává. Líto.....v podstatě asi ano, protože tady jde do jisté míry o zneužití toho, že se jedná o lidi poněkud jednodušší (a to nemyslím nijak posměšně), kteří nejsou zcela informovaní, žijí (přežívají) z „ruky do huby“ a na nějakou reflexi své pozice nemají prostě kapacitu. Jedna věc je to, že vždy budou některé práce hodnoceny nejméně (to je logické, pokud nemají všichni brát stejnou mzdu), druhá věc je ale prokazatelné porušování zákonů. Řada velkých firem tady hraje na to, že ta nejnižší vrstva zaměstnanců si prostě nedovolí vytáhnout do boje se svým zaměstnavatelem a kde není žalobce…

ivzez

Na dokument se podívat nemohu, ale četla jsem její reportáže.

Ani mně není těch lidí líto – a myslím, že o to paní Uhlové nešlo*). Ale příšerně
mne štve, že jsou v 21. století ještě někde možné takové pracovní podmínky,
a že to těm zaměstnavatelům prochází.

*) Řekla bych, že se jí ty reportáže dost povedly.
Kdyby v první řadě budily soucit, pravděpodobně
by nevedly k nápravě. takhle snad šance je…

xxx3

autacek: dcera Šabatové a Uhla, to je pro otevřeného rasistu vysloveně rudý hadr.

autacek

Jsou lidé dobří a jsou lidé zlí, stejně tak jako jsou schopní a neschopní. Mohl bych napsat, že mě vadí lidé kteří žijí na úkor ostatní společnosti. Jenže těch je naprostá většina. Ale pokud se má něco změnit, je třeba to vyřešit od spoda, či od hora. To že začnu dělat pořádek prostřednictvím EET od prostředka, zaměstnám k tomu další desetitisíce loajálních úředníků a zlikviduji tak plošně ty, co sice nečerpají ani dávky, ani dotace, ale stojí na vlastních nohách, možná tak úplně nejlepší cesta nebude. Žádného otevřeného rasistu neznám, nicméně co vím, tak Rómové jsou stejná rasa jako zbytek majoritní společnosti v ČR, proto je na ně třeba pohlížet stejným metrem.

xxx3

O EET jsem nic nepsal. Jestli je něco typickým příkladem rasismu, pak rozhodně třeba tento výrok:
„Čtyři roky učila na Romské střední škole sociální v Kolíně, já myslím, že než taková práce s odpadem, to už raději sedět za kasou.“
jistě, možná by se to dalo obhájit tak, že se tam zabývali tříděním plastů…nebo je to snad nedejbože myšleno jinak?

autacek

Třídili tam odpad a paní též přišla do styku s potkány, nebo tys to celé neviděl?