bolak

Ve startreku dělí vesmír na kvadranty, je to tak i ve skutečnosti?

Odpovědi
mosoj

Největší jednotka je galaxie, nejmenší planetární soustava. Neplést si se souhvězdím.
Doplňuji:
Souřadnice , ale vůči čemu !!!!! Vždy jsou to souařdnice vůči nějaké jasné hvězdě nebo jinému pevnému bodu ve vesmíru.

led

Je to to isté ako kvadranty na Zemi. Naše zemské kvadranty – 2D súradnice – viď mapové súradnice – určuju hľadanú pozíciu na zemskom povrchu. V Startreku to boli 3D súradnice.

bolak

led: Já to chápu, co to zanmená, ale zajímá mě jestli se tyhlety termíny používaj v astronomii nebo jen v seriálu. Jestli i vědci rozdělujou vesmír, nebo asi teda galaxie na kvadranty alfa, beta, gama delta..jestli se tomu tak říká…

led

ano pre nich je orientácia podľa názvu kvadrantu (súhvezdia, mlhoviny, galaxie, a pod) jednoduchšia pri použití astronomického názvu.
Nepredstavujme si vesmírny kvadrant ako nejakú mieru s presne stanovenými dĺžkovými dátami…ako na Zemi.
Mosoj, je to podobné ako u Stanislava Lema dal veliteľ kozmickej lode rozkaz: „Štart, smer vpred nekonečne vľavo!“ Čo to je? Chápem to ako akýsi špirálovitý let s neustále sa rozširujúcimi kruhovým letom