ve kterém roce byl u nás vyhlášen jako první státní svátek,a pro jakou příležitost?

Nejlepší odpověď
annas

Nejstarším svátkem byl 28. říjen, den vzniku republiky – jediný státní svátek. Začal se slavit od r. 1919.

Další zajímavosti.
Od roku 1952 byl zaveden státní svátek 9. května, který vytvořil v komunistické rétorice více než úspěšný protipól 28. říjnu, s nímž si nový režim nevěděl příliš rady. Den svobody, jak zněl oficiální název 28. října, totiž přinesl podle interpretací komunistických předáků svobodu pouze československým kapitalistům, nikoli dělnictvu. Z tohoto důvodu se stal Den svobody později na počátku padesátých let Dnem čsl. samostatnosti a v novém režimu se stal již definitivně Dnem znárodnění v připomínce výročí 28. října 1945, kdy došlo ke znárodnění valné části průmyslu a všeho bankovnictví. 28. říjen také přestal být státním svátkem, v této roli jej nahradil právě 9. květen, a stal se „pouhým“ dnem pracovního klidu.

Přehled svátků od roku 1945 do roku 1960 – viz odkaz

http://dejiny­.nln.cz/archiv/2008/8/­pohyblive-svatky-