loruen

V písničce Karla Gotta Trezor se zpívá: Jenže potom v naší vile chovala se zhůvěřile. Co znamená to zhůvěřile?

Již léta se mi na článku prstu na ruce dělá puchýřek,když ho rozstřihnu tak to pálí ale bradavice to není,je to jako opar,kulaté ,asi 3 milimetry velké,nechci jít k lékaři.Neví někdo co to je?Děkuji.Loruen

Nejlepší odpověď
iceT

odpověď na otázku v nadpisu
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-vlastne-znamena-slovo-zhuverile
odpověď na druhou otázku ti dá jen a jedině lékař, ale rozhodně bych ten pupíněk nijak nepoškozovala.

Další odpovědi
marci1

„Chování, jednání, které označíme za zhůvěřilé, je nevhodné, vzbuzující pohoršení, nemravné, vymykající se běžným normám chování, nepřijatelné – svým způsobem tedy morálně pokroucené, pokřivené.“ 🙂
http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/100987454­82-o-cestine/5574-zhuverily/

anonym

Kořen slova pochází pravděpodobně ze staročeského uvirý (křivý), poté se zachovávalo jen v některých nářečních výrazech. K rozšíření slova došlo teprve v 60. letech 20. století, kdy se začalo používat v literatuře.Podle jiné teorie vychází ze slova zdůvěřiti.
Zhovadilé, buranské,křivácké, nepřístojné, prostě – zhůvěřilé."