Miroslavst

V které zemi byly poprvé papírové peníze a kdy to bylo?

Nejlepší odpověď
annas

Otázku vložila již Burak-viz odkaz.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vite-kdy-a-kde-vznikla-prvni-papirova-bankovka

Další odpovědi
anonym

Mám za to,že to bylo v Číně v 10 století.Pokud ovšem strejda Google nekecá ! 😁

led

Prvenstvo v používaní papierových peňazí drží Čína, v ktorej sa papier začal používať už okolo roku 100 po narodení Krista. Papierové peniaze sa tam objavili na začiatku siedmeho storočia. Najskôr to bolo len východisko z núdze. Čínsky cisár sa k vydávaniu peňazí uchýlil z jednoduchého dôvodu – na tlačenie dovtedy používaných kovových mincí už došli zásoby medenej rudy. Vlastníkom papierových peňazí čínsky cisár garantoval, že kedykoľvek ich môžu rozmeniť za dovtedy používané kovové mince.
Najstaršia existujúca bankovka mala rozmer 22,5 × 34 centimetrov. Na jednej strane bolo číslo s kresbou mince, aby tak aj ľudia, ktorí nevedia čítať, vedeli, koľko mincí môžu za túto bankovku dostať.

Európske prvenstvo si držia švédske papierové peniaze z roku 1661
http://encyklo­pedia.sme.sk/c/893754­/prve-papierove-peniaze-v-europe.html

PS. Strejda Google kecá 🙂