bolak

V Kriminálce Miami s07e12 – Vzpomínky na vraždu, je chlap přinucenej zabít člověka..

…černoch na něj míří brokovnicí s tím že když ho nezabije, tak schytá kulku on sám. Na konci dílu tadytoho „vraha z donucení“ zatknou za vraždu II. stupně a je mu řečeno že pravděpodobně půjde do basy. To jako fakt? Takovýhle zákony tam za vodou platěj? Není to trochu ujetý?
Doplňuji:
vseznalek88: to je podle mě naprostá blbost, podívej se, logicky, dejme tomu že sem v tý situaci já sám… když ho zabiju, tak umře jedna osoba, když ho nezabiju, tak já chytnu kulku a on ho stejně picne, takže v prvním případě umře jeden člověk, ve druhým případě dva, čili jak můžu jít sedět, když jsem vlastně zachránil život?..

(i když teda jen ten svůj, ale furt je to menší zlo, čili lepší volba…)

Odpovědi
Vseznalek88

Vseriálech se většinou vyskytujou strašný ptákoviny.
Nicméně v tomhle případě by asi měl jít skutečně sedět za vraždu. Spáchal jí vědomně. Volil mezi sebou a jiným nevinným. Jen proto aby zachránil sám sebe zavraždil někoho jiného.
Teoreticky, kdyby došlo k takovému případu a vrah z donucení, jak ho nazýváš, by byl osvobozen, tak by vznikl precedens, že pokud jde o záchranu vlastního života, můžeš se dopustit vraždy. Takže pokud by ti třeba hrozila smrt, pokud ti nebude do 14ti dnů transplantováno srdce, tak by jsi taky z donucení mohla zabít někoho, kdo se jeví jako vhodný dárce.
Doplňuji:
No věř mi že to blbost není.
Ty když budeš vraždit toho člověka, tak v tu chvíli můžeš jen odhadovat, ale nemůžeš si být jistý tím, že když ho zavraýdíš, tak ten vydírající tě nechá žít a zrovna tak nevíš, jestli když toho druhého nezavraždíš, že vás vydírající zabije oba.
Dokonce ten vyděrač by byl souzen za vydírání, nabádání k trestnému činnu a zřejmě i vražde ve spolupachatelství. Za vraždu by jsi byl ale souzen ty. A to je sice na první pohled nelogické, ale správné.

Syd

Ano, je to dost ujetý, ovšem zdá se, že ani ve vyspělých júesej nejsou natolik vyspělí, aby napsali do zákona to, co my tam máme už dávno. Jak ale Horatio řek, neni ještě jistý, jestli ho z vraždy druhýho stupně obviněj, nebo ne. Zdá se, že to záleží na výřečnosti a demagogičnosti obhájce a naopak státního zástupce a na libovůli poroty.
http://answer­s.yahoo.com/qu­estion/index?qid=2009­0112200256AAxa5mi

meTTax

Tady nepomůže ani krajní nouze -jedna z Okolností vylučující protiprávnost činu.
protože následek by byl zhruba stejně závažný. Pak to tedy trestním činnem je.