jjj123456789

V jakém jazyce je věta Je.em ti dušu?

Nejlepší odpověď
annas

"Také nebylo nic jiného slyšet nežli rozčilený hovor ztracených Bosňáků, živě gestikulujících, kteří vyráželi neustále ze sebe: „Jebem ti boga – jebem ti dušu, jeben ti majku.“ J. Hašek (Osudy dobrého vojáka Švejka…)

Ale i ostatní jihoslvoanské jazyky mají k sobě blízko…

http://www.ika­ros.cz/svejkov­ska-anabaze-skoncila-%E2%80%93-vysledky-letni-souteze-%E2%80%9Epo-svejkovych-a-haskovych-stopach-eurasii%E2%80%9C

--
Jan Balabán píše: "Tak se dnes baví mládež na YouTube. Jeden chlapík nahrával svého souseda, jak nadává své ženě, a nahrávky zavěšoval na web. Vodopády sprosťáren a urážek, které vzbuzují v mladých surfařích veselí atd.

Lidé totiž kromě jiného jsou, nebo se snadno mohou stát, velmi nebezpečnou smečkou, zvláště když si vyjebou boha a duši."

http://respek­t.ihned.cz/c1-37891520-jebem-ti-boha

Doplňuji:
Vulgární slova, o něž často projevujete zájem. Tak, jak jste je napsal, jsou z bosenštiny, ale téměř shodně je najdeme v slovinštině i chorvatštině. .

Jinak „jebati“ je všeslovanská silácká nadávka ; v přenesném významu jebat = nadávat, dnes vulgární význam. Ze staroind. yábhati.

Nadávka se díky C. a K. armádě rozšířila po celé monarchii, ale její původ je třeba hledat u jihoslovanských národů, ve „Švejkovi“ je jako první rozšířili „Bosňáci“. Původ ve vojenském prostředí.

Z tabuistických příčin byla slova pozměňovaná. Pro zajímavost v současném profesionalizovaném Bundeswehru se užívá spojejní „jemanden ficken“.

Podle SNČ, kolektivu autorů.

víc diskuse

Další odpovědi
marci1

Že by z bosenštiny ? 🙂
http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/Wikislovn%C3%AD­k:Po%C5%BEado­van%C3%A1_hes­la