mily

Užívání si a jsi

Nevíte nějáke pravidla jak určit kde se používá si a kde jsi?Dřív jsem s tím problem vubec neměla a vubec jsem to neřešila,ale pak jsem někde četla,že s tím má hodně lídi problem a pak jsem s tim problem měla taky

Nejlepší odpověď
quentos

JSI se pojí výlučně se zájmenem TY a používá se jako druhá osoba od slovesa být (jsi doma?) nebo jako sponové sloveso, opět k druhé osobě j. č. (zapomněl, -a jsi, postavil, -a, -o jsi…).
SI je tzv. zvratné osobní zájmeno, znamená „sobě“ (uvařit si kafe…), dalším osobním zvratným zájmenem je SE, které znamená SEBE (obětovat se apod.). Varianta *jse neexistuje, tu když jsem tady od některých uživatelů zažil, valil jsem voči.

Další odpovědi
Bunnik

JSI je sloveso být v 2. osobě jednotného čísla.(Jsi krásný)
SI je zvratná částice některých sloves nebo jak se tomu říká :) (zpívat si, číst si…)

Napadá mě, že tam, kde „jsi“ můžete zaměnit za „jsem“, tam bude J. Nebo si říct nespisovné „seš“ (Ty seš krásnej) A pokud to dává smysl, tak to jen zaměnit za Jsi.

Miroslavst

To snad slyším nebo ne?
Buď jsem odpověděl správně nebo ne.
Byl jsi v bazénu? Užíval jsi si tam?
Ty si vůl nepůjde, ale ty jsi vůl to už jo.
Jinak nevím jak odpovědět.

verka

Si je zvratný zájmeno. Koupil si /tedy sobě/zmrzlinu. Ty jsi/2.os. čísla jed./ zmrzlinu nechtěl?

anonym

Například pravidla hry „Na slepou bábu“. Když jsem ji hrával s kamarády, řekli jsme si, že se zeptáme „Kde jsi?“