Úvěrový podvod

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda následující věc se dá považovat za úvěrový podvod.
Sjednala jsem si půjčku, nebo jsem se na ni spíše informovala a podepsala žádost. Ten samý den jsem však zažádala o odstoupení od smlouvy. Jednalo se o 500 000,– Kč.
V požadavku jsem zapomněla zadat, že mám dvě půjčky a uvedla pouze jednu. V jejich smluvních podmínkách je uvedeno, že si mohou v případě nutnosti vyžádat výpisy z mých účtů.
Bylo by možné za tohle jít do vězení? Peníze jsem od nich neobdržela a sama jsem jim zaplatila 12 000,– Kč
Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
fortin

O úvěrový podvod nejde. Vy jste jen zažádala o půjčku. Žádostí vám nevzniká právní nárok a nemůžete ji vymáhat a naopak, nemohou vám ji vnutit. Ani neuvedením všech pohledávek se nedopouštíte ú.p. Ve smlouvě bude napsáno za jakých podmínek půjčka zaniká. Např. nečerpáním úvěru do 2 měsíců.

Další odpovědi
standa

§ 211 Úvěrový podvod
(1) Kdo při SJEDNÁVÁNÍ úvěrové smlouvy nebo při čerpání úvěru uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

Ve vašem případě je nejdůležitější co obsahuje zmiňovaný dokument „žádost“, který jste podepsala. Pokud má tato ´žádost´ všechny znaky SMLOUVY (což je u některých úvěrových společností obvyklé) a tudíž byste už NIC dále nepodepisovala, tak pak došlo k naplnění skutkové podstaty „SJEDNÁNÍ úvěrové smlouvy“… a pak máte problém.

Tedy problém budete mít do té míry, když na vás bude podáno trestní oznámení a Vy hodnověrně nevysvětlíte, že se jednalo o pouhé nedopatření a nikoli ÚMYSL.