Darius666

Mohou vás zavřít za dluhy?na které nemate?!!

moje matka je zadlužená.. dříve měla stálou práci a vše platila bohužel o ní přisla a je na Uřadu práce.pobíra nějaké ty peníze ze soc,.uplne minimum.a bohužel ze zdravotních duvodu si nemuže najit další práci. no ale k věci byli tu exekutoři(pujček má víc)žadný majetek nemáme.ale pán nám oznámil že pokud nedáme 20tis.do týdne tak to ta společnost řeší jinak a to tak že na nás podá trestní oznamení za spronevěru atd..ale mamka nic nemá a nemá to s čeho platit co nám tedy mohou udělat ona to vědomě neudělala.ale když na to nemá tak co má dělat.( splátkový kalendář není možný protože už nemá skoro na nic.mohou jí zavřít?jaký je nejvštší trest? :(

Nejlepší odpověď
anonym

Požádat soud o oddlužení (osobní bankrot). Bližší info a žádosti, podmínky oddlužení …http://insolvencni-zakon.justice­.cz/obecne-informace/oddlu­zeni.html
Doplňuji:
Abych odpověděl na zavření, nelze, hrozit může, ale soud mu to neuzná, protože platila. Nebyla to vědomá zpronevěra. Navíc osobním bankrotem dostane méně. Jedna z podmínek je zaplatit 30% dluhu a 5 let žít na živ. minimu, vše ostatní jde na zaplacení dluhu.

Další odpovědi
klumprt

Věznění dlužníků je nepřípustné už podle Listiny základních práv a svobod:

Článek 6 odst. 2: Nikdo nesmí být stíhán nebo zbaven svobody jinak než z důvodů a způsobem, který stanoví zákon. Nikdo nesmí být zbaven svobody pouze pro neschopnost dostát smluvnímu závazku.

Vyhrožování stíháním pro zpronevěru je bezpředmětné. Zpronevěra (§ 206) je něco docela jiného. Např.: nevrátím auto z půjčovny a prodám ho, jako číšník si přivlastním tržbu, notebook přidělený mi v zaměstnání prodám v zastavárně. Zpronevěra je když si někdo přisvojí věc, která mu byla svěřena. Věc bývá někomu svěřena majitelem s tím, že existuje dohoda, jak má dočasný držitel s věcí nakládat. V případě půjčky sice svěřuje majitel dlužníkovi peníze, ale ten má většinou naprostou svobodu, jak s těmito penězi naloží (výjimkou jsou třeba hypotéky). Věřiteli pak dlužník vrací v podstatě jiné peníze – ty které v době žádosti o půjčku neměl a u nichž předpokládal, že je v budoucnu získá z jiného zdroje.

Předpokládám, že všechny dluhy vznikly z řádných půjček poskytnutých na základě platných smluv. V souvislosti s dluhy bývá totiž často problém s nepravdivými údaji při uzavírání smluv o půjčce (např. smyšlené údaje o zaměstnání) a zde je možné podezření ze spáchání úvěrového podvodu (§ 211). Ale to zřejmě nebude váš případ.

Pokud by se podařilo prokázat (obvykle celkem nesnadno), že dlužník už v době uzavírání půjčky musel vědět, že nebude nikdy schopen půjčku splatit, může jít i o obyčejný podvod (§ 209), protože dlužník by uvedl věřitele v omyl tím, že ho přesvědčil, že je schopen dluh splatit.

(Paragrafy jsou z trestního zákoníku – viz zdroj. Listina zákl. práv a svobod je ústavním zákonem č. 2/1993 Sb.)

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/cast2h5­.aspx

marci1

Začněte to s maminkou co nejrychleji řešit. Dluhy závratně narůstají. Pokud pobírá podporu v nezaměstnanosti, může požádat o oddlužení. Musí se prokázat , že má o práci zájem a že si ji hledá, měsíční splátky za ni by platil někdo jiný. Ze sociálních dávek není možné o oddlužení požádat. Jednodušší by bylo, pokud by se jí poštěstilo najít práci.
Podrobnosti k oddlužení : http://www.va­sosobnibankrot­.cz/index.php?op­tion=com_conten­t&view=article&id=40&I­temid=143

Krakis

Co já vím,tak za dluhy se dá zavřít jedině za alimenty.

Dochy

Dluhy mohou být trestné snad jen v případě, pokud si někdo vezme půjčku s úmyslem ji nesplácet. Pokud se člověk dostane do platební neschopnosti z důvodů, které nemohl očekávat, budou se na něm hojit exekutoři, ale zavřít není za co (tolik jsem pochopil, když jsem se problematikou zajímal – má u mně dluh člověk co furt jen slibuje a jak jsem se dozvěděl, nejsem jediným postiženým – mám pocit, že zrovna u tohohle bych měl nějakou šanci s trestním oznámením, ale moc se mi do toho nechce)

K tomu oddlužení (česílko): Záleží jak velké jsou dluhy. Pokud je to pro vás nebo někoho z jejích známých přijetelné a chtěli by jí pomoct, mělo by jít sepsat závazek, že jsou ochotni platit nějaký měsíční poplatek na umoření dluhu za ni (v takové výši, aby se během těch 5 let zaplatilo alespoň těch 30%) – v době kdy ona sama nebude moci splácet.

brillant

Doporučil bych obrátit se na právníka (právní poradnu). https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=pr%C3%A­1vn%C3%AD+porad­na&sourceid=o­pera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest
https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=o­br%C3%A1tit+se+na+pr%C3%­A1vn%C3%AD+po­radnu&sourceid=o­pera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

Darius666

děkuji všem za odpověd:) docela jste mi pomohli.diky