Pokročilý

Utajované skutečnosti v ČR - k čemu, co a proč?

Dobrý den, potřeboval bych vysvětlit, co to znamená "utajované skutečnosti". Jedná se o termín z české republiky (v zákonech). Zajímalo by mě, jaké skutečnosti jsou před námi tajeny. Diplomatická komunikace? Bezpečnost jaderných elektráren? Co vše do toho spadá? Jaké to má opodstatnění?

Prosím o fundované odpovědi. Děkuji všem a přeji příjemný den.
Doplňuji:
Dr.Axl: Děkuji. Ale to není (asi) to co mám na mysli. Je to jen jeden z mnoha hřebíčků. Například Google teď prozradil, že například i zprávy BIS jsou "utajené" pouze pro premiéra (čí vládu?). Mě zajímá všeobecně co všechno spadá do této "krabice". :-) Armáda mě již napadla. Každopádně díky.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zrovinka před 4 dny tu o tom byla řeč, viz odkaz ve zdroji:
Doplňuji:
www ti už obecně odpověděl, já to doplním z trochu jiného hlediska.
Dejme tomu, žes novinář a tutéž otázku bys položil tiskové mluvčí NBÚ (Národní bezpečnostní úřad), jenž má tyto záležitosti v náplni a kompetenci. Sám mám jejich prověrku na stupeň citlivé údaje. V množství formulářú, jež jsem podepisoval, je i explicitní seznam části toho, nač se ptáš.
Jenže součástí platné prověrky je i slib mlčenlivosti, jehož může být nositel zproštěn výhradně za okolností hodných zvláštního zřetele, v zájmu státu a to pouze vyjmenovanými pověřenými osobami.
Tyto stránky jsou podmíněny, že se zavazují, že nedojde k porušování platných českých zákonů.
Takže suma sumárum, asi bych ti uměl odpovědět, ale zvědavý tazatel mi nestojí zato, abych riskoval ztrátu prověrky, která je vyžadována pro výkon mé profese.

Zdroj: http://www.odpovedi.cz/otazky/ co-presne-znamena-tajduv-mob-a -co-je-ten-tajd-a-co-mob

Další odpovědi:

Zlatý

Jsou to skutečnosti, které nejsou určeny pro všechny a to zejména z hlediska obrany a bezpečnosti státu, výrobních i technologických postupů, koncepcí podniků a institucí, atd.
Cílem utajení je tedy zabezpečení úniku a zneužití citlivých informací z nejrůznějších odvětví.

Zlatý

Utajované skutočnosti môžu byť aj takzvaná "pracovná mlčanlivosť", to znamená mlčanie - utajovanie neverejných informácií, ktoré sa dozviete počas pracovného výkonu.
Mnohí toto aj podpisujú pri pracovnej zmluve.
PS.
alebo sa mýlim a v ČR to neplatí?

Doplňuji:
Hmmm,
človek, ktorý má dodržiavať utajovanie, sa s tým nechváli na verejnosti, zvyšuje tým možnosť ich prezradenia. Do toho patrí aj informácia o stupni previerky.
O spôsoboch získania informácií sa nebudem zmieňovať.

Bronzový

Opravdu ti www dal fundovanou odpověď. Existují různé stupně utajení a vyjmenovat zde všechno konkrétně by zabralo docela dost prostoru a některé informace by byly na hraně jak napsal Axl. Jdi do bezpečnostních složek, udělej si prověrku PT ZD mob a pak zkus odpovědět.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1814
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 389
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.