Damiana

Co přesně znamená „tajdův mob“. A co je ten „tajd“ a co „mob“?

Mám za to, že je to něco ve smyslu jako: mezi námi děvčaty, umět udržet tajemství … Ale přesná definice? Ví to někdo? Btw – Libíček to v Pane, vy jste vdova! „použil“ s takovou lehkostí…:-)
Doplňuji:
Hm. Mobilizace to asi nebude. Co: tajný, důvěrný materiál o boji. Mohlo by to být? Co říkáte? Jen mě to tak napadlo při tom našem brainstormingu…:-) To „b“ mi vrtá hlavou…:-)

Nejlepší odpověď
baghira

tajný – důvěrný – mobilizační
Informace o způsobu mobilizace armády patří k velmi utajovaným.

Další odpovědi
anonym

Manon správně dedukuje, jedná se o zlidovělou parafrázi speciálního označení vyhrazených materiálů, pocházející z interních předpisů a zákona o stupni utajení a státních tajemstvích.
V době Libíčka se označovaly razítkem na listinách v pravém rohu nahoře, diagonálně a zásadně s červenou razítkovou barvou. Původ není v armádě, ale na Min. vnitra, tehdejší rozvědce a dokonce u podnikových kádrováků, což jsem netušil do té doby, než nám byly po listopadu vydány naše osobní spisy a složky. (Jinde se prý potajmu skartovaly nebo převezly k tzv. dalšímu „vytěžení“).
Zhruba to koresponduje s dnešními stupni prověrek od NBÚ (Národní bezpečnostní úřad). Sám jsem musel absolvovat prověrku, když naše firma pracovala na letišti Ruzyně ( a přesto při každém vstupu do vyhrazených prostor zázemí a startovacíh drah, nás ještě lustrovali šerifové přes bezpečnostní rám a zvláštní propustkou, každodenně aktualizovanou).
Kromě Libíčka se vyskytovalo i v podtextovém slovníku tehdejší série Semaforských her v r. 1969 „Pupák na hranici“ a další. Bylo to na hraně, ale diváci jasně rozuměli všem jinotajům a náznakům obcházejícím cenzuru.
Doplňuji:
K doplnění – na četných cvičeních (coby důstojník v záloze), mi přišly pod ruku i vojenské materiály s různými razítky a stupni utajení.
Pojem „materiál o boji“ se nikdy nevyskytoval, protože vše bylo o plánované strategii a taktice, rozmístění bojových prostředků, spojení, týlovém zabezpečení a max. tajné reporty o silách a strukturách nepřítele.
Boj už byl passé, protože bylo jasné, jak se střetnutí vyvinulo a dopadlo a pokud byli přeživší, tak se zpracovávaly jen reporty (ve smyslu poučení z chyb) a preventivní doplňky pro další bojové a logistické postupy.

manon

Já bych řekla, že jde o Taj. Dův. Mob. – snad tajné,důvěrné, ale co je mob? :) Nepoužívala to armáda?
Doplňuji:
Vychází mi z toho mobilizace.

www

Správně to má být taj-dův-mob a opravou to znamená tajné, důvěrné, mobilizační. Hovorově se takto označovalý s nadsázkou všechny obzvláště citlivé materiály.

David Unger

Vedle Libíčka v „Pane, vy jste vdova!“ to používá i popravčí v dokumentu Jindřicha Fairaizla z roku 1967–1968, když nechce v dokumentu sdělit, kolik lidí popravil. Je to v dokumentu České televize Pravda Fairaizlova.

Damiana

ad www: No já na vojně nikdy nebyla, to bude tím. Proto jsem myslela, že to bude nějaký tajemný Tajd, tohle mne nenapadlo. Sakra, to mne nepadlo, že je to něco jako Hrdý Budžes…:-)

manon

:)

anonym

baghira to trefil. Dnes, léta po odtajnění starých materiálů, jež měly lhůtu 50 let, kdy byl zákaz zveřejnění, jsem se setkal s mobilizačními plány ČSR z r. 1938. Fascinovala mne preciznost, nejdrobnější detaily a široká koordinace s veškerými možnými dopady a podílu civilního sektoru, včetně podrobně nachystaných vyhlášek, pro veškeré segmenty, od autoparků Dopravních podniků, rekvírování koní, vyčlenění vybraných škol pro ubytování raněných.
Jen malá perlička z nedávných dob. U starších modelů autobusů Karosa pro MHD, jsou dodnes vidět na úrovni odkládacích polic pod stropem na zavazadla úchyty, jež měly sloužit k zavěšení nosítek pro transport raněných po rychlé přestavbě na evakuační účely.

Damiana

Tak koukám, že už jsem to nějak moc rozkouskovala. Baghira to dává tak sebejistě. Zbývá rozuzlení od mosoje. No tááák!!!

anonym

mosojovi jsem přes ikonku sdílení, poslal odkaz na plzeňsko, leč kdy se ozve netuším.

Damiana

Dík. Ale myslím, že už to nejspíš máme.:-)

manon

Dr.Axl: Ale proč ve všech obecných materiálech to mob.? Kde je původ? V mobilizaci 1938? Kde to vzniklo? Tak nějak doslova rozebrat kdyby to šlo…

Damiana

manon: Smělá hypotéza! A vypadá docela nadějně… Tak snad to doťuknem… Na armádní slang to vypadá (podle toho filmu), uvidíme, uvidíme…

manon

Jasně, máme tady spoustu armádou protřelých jedinců, tak nám snad poradí :)

manon

Jo :) I materiál o boji by to mohl být. Hezké :)