Anikitos

Určuje se míra vzteku podle toho, jak moc člověk reaguje?

Hněv se může projevovat, ale i nemusí – člověk si ho „může nechat pro sebe.“

Určuje míra reakce míru vzteku? Je faktem to, že čím víc se člověk vzteká, tím prudčeji i jedná? Nebo to není podmínkou a člověk může být stejně naštvaný, i když se zdá být v klidu.

Myslím tím, že pokud třeba někdo křičí a hází věcmi, tak může být naštvaný stejně, jako někdo, kdo je zticha?

Pokud se člověk „ovládne,“ aby nevybouchl, tak co se s tím vztekem stane?
To, že ten vztek ovládne, znamená, že se automaticky zmírní; nebo si ho nechá pro sebe; anebo ho jen potlačí?

Nejlepší odpověď
annas

Podle temperamentu existují čtyř typy osobnosti: cholerik, melancholik, flegmatik, a sangvinik.

Žádný člověk není v tomto směru „čistý“, ale míchaný. Pokud má jedinec nejvíce vlastností cholerika, tak po sebemenším podnětu vybuchuje.

Nevýhoda je, že cholerik ve vzteku mluví rychleji, než myslí., tudíž když přitom křičí, někoho se to může dotknout.

Je to jako automat, cholerik musí vydat ze sebe své emoce. a pak je klid po bouři. Cholerik se vyřve, ponadává, někdy uráží všechny kolem, ale když z něho emoce vyprchají, je v pohodě. Jenže nevýhoda, že někdy ten jeho výbuch hněvu ublíží.

Takže když cholerik ze sebe vše dostane ven, uleví se mu. Jenže jeho velkou nevýhodou je to, že se málokdy umí omluvit, zvláště když byl hněv vůči druhému neoprávněný.

Myslím si, že někdy i malý podnět může vyvolat velký vztek, dotyčný „vidí rudě“. Záleží na tom, jak se vyspal, zda někam spěchá, zpozdil se, nebo čeká ve frontě atd. Zkrátka nedaří se mu.

Protože se jako cholerik narodil, těžko se s tím dá něco dělat. Vždy se najdete nějaký podnět, který téměř každého vyvede z míry, natož vzrušivého cholerika.

Každý má jinou hladinu tolernace ovládat vztek, někdo snadněji vybuchne. Vztek musí ven, ale měl by být kultivovaný, bez urážek.

Lepší než např. u melancholik dusit vše v sobě.

Další odpovědi
Kepler

Většína navztekaných lidí sice začne řádit a ulevuje si jak jen to jde. Myslím, že je to zdravější – taková pojistka na papiňáku. Jsou ale i lidi, kteří se dokážou ovládnout. Nic neříkají, nic nedělají, jen se našponují, ruce v pěst, zrudnou, zuby zaťaté, žíly na spáncích pulzují. Z takových mám větši bobky, než z choleriků.