orwell

Umíte někdo hrát šachy naslepo?

Mám na mysli hru bez pohledu na šachovnici a bez jakýchkoliv pomůcek, kdy se hlásí tahy pouze pomocí zavedené šachové notace. Myslíte si, že se to lze naučit, nebo je třeba k tomu mít speciální nadání a fotografickou­ paměť?

Nejlepší odpověď
gecco

Neumím, ale znám takové…
😉
Domnívám se, že fotografická paměť (pamatovat si to, co´s viděl) by ti byla k ničemu, potřebuješ výtečnou paměť jako takovou – pamatovat si rozestavení figur po všech tazích, ´vidět´ kde to je – to je představivost.

Další odpovědi
ivzez

Neumím hrát šachy zpaměti,
ale mám známého, který to umí.

Spíš než fotografická paměť je potřebná představivost.
Naučit/Natrénovat se to dá.

led

Ano, pokiaľ nie je podmienka vyhrať nad súperom :)

Každý človek dokáže so svojou predstavivosťou, niekto lepšie, niekto horšie, hrať aj doskové i strategické hry, hrať hry napríklad na opakovanie slova, virtuálne cestovanie…
Je vtom akási virtuálna predstavivosť, dokázať si potrebné súradnice umiestniť do vidiny, tzv vnútorného pohľadu premietnutého do vlastnej predstavy oživenej hry, napríklad na stenu, do prírody, hradu, či len do samotnej hracej plochy…