dudu

Umí alespoň někteří respektovat tvrdou realitu?

Přiznejme si, že většina z nás věří, že tento svět řídí nebo smysluplnně usměrňuje cosi nad námi a nejsme naštvaní ani na toho křesťanského Boha, nýbrž na jeho pozemské služebníky.
Opravdu si troufáte dva tisíce let zpětně objektivně posoudit cesty, kterými církev kráčela při nabývání a zejména správě svého majetku?
Církev přece byla, byť často spekulativně nositelem nejvyššího možného vzdělání a nadále jsou její členové povětšinou akademici.
Sice dnes patřím do skupiny, která se jejím činěním a prací odvedenou po revoluci cítí zklamána a podvedena proto, že tito nositelé duchovna promarnili svoji velkou, ba historickou příležitost.
I za těchto okolností má však církev na navrácení majetku nezvratný nárok.
Na jedné straně přiznávám obavu, zda podobně jako naši politici i církev kvůli své naivitě, pohodlí a všudepřítomné chamtivosti nerozprodá nabytý majetek novodobým loupežným hordám, ale naproti tomu věřím a jsem přesvědčen, že její hiearchie a soudržnost stále funguje a tudíž tomuto riziku včas a účinně zabrání.

Nejlepší odpověď
badisko

neverim v toho (dobreho) boha ......a vsak davam za pravdu ze vira v nej neni zla ..spise ti kdo ji hlasaji se svimy slozitymy povahami a jakousi zvracenosti …delaji vse v bohulibem jmenu …opravdu si myslite ze …stari pohane ..(keltove atd ..byli tak silene zaostali ?…a ze by jsme se v dnesni dobe meli bez cirkve katolicke atd lepe ?..nevim jak by to dnes vypadalo za to vim jedno ..bylo tady 300 let pod nadvladou cirkve a myslitele nechaly odklidit…Kopernik ..Galileo a spousta dalsich a to vse ve jmenu viry …(o krizackych valkach nemluve ale to sem ted nepatri) pak tady mame keltske mnichy (druidy)…cirkev je zlo a pokud by byli lide alespon v dnesni dobe soudni… nic by jim nedali …vsechno co cirkev ma si vydobyla vykoristovanim a zabijenim druhych …tech 300 let ..vsichni nejspise tusite kdy byla vyrobena ..prvni zarovka ..prvni televize ..prvni mobil ..atd ..ten skok v pokroku neudelala cirkev ale lide …vedci ..ateiste …jakym smerem se mohlo lidstvo ubirat bez cirkve ..a kde by jsme byli ?.....snad chapete co tim chci rict…nedavno jsem se bavil s moji maminkou a ta rikala ze unich po vesnici chodili verici a vybirali 400 kc na kostel…(matka do kostela nechodi tak proc by jim neco mela davat )…jde oto ze neprisli a nerekli dobry den mohla by jste prispet na opravu kostela ?…nee oni proste prijdou a reknou dobry den vybirame 400 kc na kostel…kua kaj to cislo vyhrabali ?…neni to na hlavu …doprd tak at se slozi farnici kdyz ho tak strasne chcou opravit a nechodi za lidma kteri snima nemaj nic spolecneho …jak rikam cirkev je zlo .....a zadny me nepresveci o opaku…ale musim znova zduraznit ze nejsem nijak proti vericim zaujaty …vira je dobra vec at uz verime v cokoli…tim se lisime od zvirat…

Další odpovědi
zzzzz

No mi vadí hlavně porušení rovnoprávnosti. Ať doloží, že to vlastnili, že to nabyli právem a pak budu s restitucemi souhlasit.

Drap

A z jakého důvodu mají nárok i církve které u nás vznikly v posledních dvaceti létech?. I když jejich díl je zanedbatelný, tak mě to přesto rozum nebere.

anonym

cirkev je zlocinecky syndikat zneuzivajuci vieru.
co dodat.

viera nepotrebuje restitucie.
viera nikdy majetok nemala.