Lenjička

U ficusu benjaminka žloutnou neustále listy…

Přibližně před měsícem jsem koupila krásnou kytičku – ficus benjamin. Asi za pět dní od nákupu jsem ji zalila a ona začala ztrácet listy. Dočetla jsem se, že je to z přelévání. Od té doby jsem ji nezalila (asi tři týdny), hlídám půdu, stále je vlhká. Dělám pořád něco špatně nebo za opadávání listů může prvotní přelití? Jak se ke kytičce teď chovat? Je nějaká první pomoc, nebo musím čekat?
Děkuju!

Nejlepší odpověď
chudst

Fíkus ztrácí listy? Příčiny mohou být různé:

  • je nejpravděpodobnější příčinou přelití
  • nízká zimní teplota, přehnojení a chladný průvan.
  • je opad listů způsoben nedostatkem světla nebo náhlá změna prostředí.
  • příznak podvýživy – použijeme organické hnojivo (kravský hnůj apod.)
  • listy navíc zasychají a svinují se listy.

Příčiny: silné sluneční záření, nízká vzdušná vlhkost nebo přesychání substrátu (převislé fíkusy)

A co škůdci:

  • slunném stanovišti mohou být fíkusy napadeny sviluškami a třásněnkami
  • suchý vzduch a příliš teplé místo přináší puklice a mšice

„Rostlinu zaléváme až tehdy, když substrát částečně vyschne, v zimě zálivku omezit.“ ( http://www.ze­ny.cz/clanek/do­mov/ficus-benjamina )

Anebo me napada presadit (viz opet zdroj; ale pouze v pripade, ze porad ztraci listy! Jinak bych pockal.) a pak se ridit presne podle instrukci na zalevani: Ficus benjamina se přesazuje vzácně, pouze dle potřeby. Přesazujeme ho až je to nutné. Staré exempláře velkých fikusů nepřesazujeme, odstraníme vrchní část půd kolem rostliny a nahradíme čerstvou zeminou. Vhodné toto složení zeminy je 2 díly listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl prohnojené zeminy. Nádoby na přesazení nevolíme o moc větší. To znamená jen takové, aby se umístnily kořeny. Přihnojujeme organickými hnojivy.

Zdroj: http://www.jak­bydlet.cz/cla­nek/492_fikus-benjamin-a-jeho-pestovani.aspx

Další odpovědi
Berušinka

To žloutnutí listů může být z více důvodu: třeba to přelití, průvan, nedostatek světla a živin nebo naopak „spálení“ listů. Pokud už listy nepadají, tak je to v pořádku. Zeminu udržujte vlhkou a ať má dostatek světla – né přímé slunce. Kupte si i hnojivo a používejte podle návodu.

hanulka11

Benjamínek je choulostivý na přemístění. Za čas si zvykne a poroste uvidíš. Hlavně mu najdi dobré místo , abys ho nepřenášela.

anonym

Pár rad z internetu.Sama benjamínka nemám,stále jsem se s ním prala,tak jsem jeho pěstování vzdala.Mrzí mě to,je tak krásný.Vždycky ho obdivuju u švagrový,ta i kdyby zasadila šišku…

Zdroj: http://www.bonsai-dnes.cz/porad­nik.php?kam=02%­7C1094893307