KK-15

Tvorba rodokmenu

Dobrý den,

nedávno jsem se začala zabývat rodinnou historií a ačkoli je to velice zajímá se různě probírat v archivech, tak jsem si přece jen říkala jestli by snad nebylo lepší najmout si na to profesionály. Proto se chci zeptat zdali nemá někdo s něčím podobným zkušenosti, popřípadě jestli by mi mohl doporučit nějakou konkrétní firmu nebo instituci zabývající se tvořením rodokmenů..

Děkuji

Nejlepší odpověď
beer

Ano, toto se odborně jmenuje GENEALOGIE a můžeš začít mmj. na odkazech:

http://rodclan.cz/
http://xtree.cz/

Zdroj: vlastní zkušenost

Další odpovědi
barnajka

Pokud tě to „šmejdění“ v archivech opravdu baví a máš na něj dostatek času i financí, na firmy určitě zapomeň a pátrej po rodinné historii sama, na vlastní pěst. Nic se nevyrovná tomu super pocitu a dobrodružství, co budeš zažívat s každou nově objevenou souvislostí nebo „klepem“ :) Ale pokud se tomu nemůžeš věnovat naplno, zadat práci odborníkovi by byla asi lepší volba. Napadlo mě – zkus třeba oslovit studenta historie! Studenti často těžko shání praxi a jsou vděčni za každou příležitost. Dost možná, že kromě nutných výdajů, co by s tím byly spojeny, by si jinak o žádný poplatek ani neřekl… Ptala jsem se navíc brášky, studuje teď druhým semestrem Pomocné vědy historické a genealogie ho prý čeká příští dva semestry. Sám říkal, že neví, jestli na „tvorbu“ rodokmenů existují speciání firmy, ale i kdyby – on by jim to prý nezadával a radši se obrátil přímo na nějakého historika nebo vědce z oboru. Spousta profesorů je už např. v důchodu a tímto si jednak přivydělávají a jednak krátí „dlouhou“ chvíli. Jejich práce bude prý určitě kvalitnější, minimálně už proto, že takový profesor-odborník ke každé „zakázce“ přistupuje jako ke svému „dítěti“ – mazlí se s ním, hraje si s ním, věnuje mu spoustu času. Tvorba rodokmenu vyžaduje maximálně individuální přístup a spolupráci se zadavatelem, takový profesor pracuje souběžně třeba jen na dvou zakázkách… Pokud se tomu nějaká firma věnuje ve velkém, tenhle individiální přístup se asi moc očekávat nedá. Svou práci určitě odvedou – a asi ne vyloženě špatně… ale pokud budeš mít na výběr, vsaď radši na odborníky nejodbornější :)

Pecudka

zkus třeba – http://www.ra­dirna.cz/vyhle­davani/jak-si-sestavit-rodokmen-s-pomoci-internetu-vyhledavani-osob-v-archivech.html