annas

Tužme se! S kterou organizaci založenou 16. 2. v 2. pol. 19. st. jsou spojená tato slova?

Jaký byl osud této organizace ve 20. st.?

Co současnost?

Nejlepší odpověď
kropitko

Domnívám se, že se jedná o organizaci Sokol,,,
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Tě­lovýchovná_jed­nota_Sokol

V roce 1990 byl znovuobnoven. Navázal na programové tradice, spojené s výchovným ovlivňováním člověka odpovědného za sebe, za obec, za demokratický stát. Česká obec sokolská modernizuje, při vstupu do nového století, svůj program. Bude podporovat sportovní výkony ve zhruba šesti desítkách sportů, které jsou v ČOS organizovány. V gymnastice, házené, basketbalu, v judu i v atletice vykazují sokolští sportovci ligovou až reprezentační úroveň. ČOS zabezpečuje nové sporty, jejichž příkladem může být akrobatický rokenrol s tituly mistrů světa.

Další odpovědi
vagra

Jsou spojena se Sokolem.
Antická idea rozvinutá dr. Miroslavem Tyršem a jeho následovníky dala základ společenskému hnutí, které se spojilo se vznikem a dalšími osudy českého (československého) státu.
Název Sokol dal spolku Emanuel Tonner (pedagog), Fügner navrhl tykání a oslovení „bratře“ a „sestro“, Mánes navrhl kroj (garibaldiovská červená košile z Fügnerova podnětu), Josef Barák navrhl pozdrav „Nazdar!“ a Tyrš byl tvůrcem sokolských zásad: síla a mužnost, činnost a vytrvalost, láska k volnosti a vlasti, dobrovolná práce a kázeň, vzájemný bratrský vztah členů.
Sokol byl čtyřikrát zakázán nebo ve své činnosti omezen.
V roce 1990 byl znovuobnoven.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/So­kol_(spolek)