TRESTNI POSTIHY

dobry den chtel bych se zeptat dne 28.4 2009
mne zastavili police a pri kontrole zjistili ze mam blokaci ridicaku ale ani ja jsem o tom nevedel protoze jsem se prestehoval a zadny dopis jsem neobdrzel asi to chodilo na moji starou adresu hrozi mi nejaky trest za to aniz bych vedel ze mam blokaci.

Odpovědi
standa

HROZÍ !

Změna vaší doručovací adresy, která byla důvodem toho, že jste nepřejímal písemnosti, není z právního pohledu žádným ´omluvitelným´ důvodem.

Btw. pokud se ´blokací řidičáku´ rozumí „Zákaz řízení“, např. po dosažení 12-ti bodů, tak to budete mít nejspíš problém, protože „Zákaz řízení“ vám mohl být udělen i v ´nepřítomnosti´ v rámci tzv. PŘÍKAZNÍHO ŘÍZENÍ (§ 87 z.č. 200/1990 Sb., o přestupcích)

Pokud je dostatek důkazů, tak nemusí proběhnout „klasické“ správní řízení, ale správní orgán vydá tzv. Příkaz, ve kterém je stanovena výše pokuty a případně i doba zákazu řízení s odůvodněním (popisem) přestupku

POZOR !!! pokud nepřeberete tento Příkaz na poště, tak po 10-ti dnech od uložení nabývá právní moci, i když jste si jej nepřevzali !!!

Obdobná situace může nastat i v případě, že jste byl marně obesílán k účasti do správního řízení…

V daném případě se bude jednat o zahájení řízení z moci úřední. Řízení se v takovýchto případech převážně zahajuje dnem, kdy správní orgán oznámí účastníkovi řízení zahájení řízení doručením oznámení. Stručně řečeno, pokud si adresát nepřevezme úřední obsílku, kterou je zahájení řízení oznamováno, může správní orgán použít tzv. fikce doručení, t.j. náhradního způsobu doručení, kdy se zásilka uloží u doručovatele (obvykle držitele poštovní licence), v místě doručení se mu zanechá výzva k vyzvednutí zásilky a pokud si tuto do 10 dnů nevyzvedne, považuje se písemnost za doručenou posledním dnem této lhůty, tedy desátým dnem. Za doručenou se považuje i písemnost, kterou si adresát odmítne převzít.

K tomu všemu viz blíže ust. §§ 20,23 a 24 zákona č. 500/1990 Sb., správní řád. Náhradní doručení (fiktivní) pak sebou nese stejné právní účinky, jako řádné doručení. I na základě fiktivního doručení proto správní orgán může o věci rozhodnout i bez Vaší přítomnosti.