kaculina

Taky si myslite, ze je rozdil mezi slovy „kapela"a"orches­tr“?Ja myslim,ze je!Nebo je to stejne, slova jsou synonymy?diky

existuje rozdil?

Nejlepší odpověď
Zplic

Podle mě je kapela menšího rázu, uskupení menšího počtu lidí a orchestr už splňuje určitá kritéria (každý orchestr musí mít zastoupení daných nástrojů) a vede ho dirigent.

Další odpovědi
Drap

Samozřejmě. Orchestr je větší těleso se zastoupením více nástrojů

kosaaaak

Navíc maj kapely určitej charakteristickej název narozdíl od konzervativnějšího kolegy. Taky na orchestr kterej by se jmenoval Morčata na útěku nebo Majerovy brzdové tabulky by zřejmě v neděli večer moc lidí v kvádru nepřišlo.

anonym

jistě, kabela jsou třeba Kabát
orchestr je shluk lidí, kteří třeba od mozarda něco hrajou.

liší se zejména počtem lidí, hranými písněny a nástroji

Babunka

Je v tom rozdíl!!

Kapela: cs.m.wikipedi­a.org/wiki/Hu­dební_soubor

Orchestr:cs.m­.wikipedia.or­g/wiki/Orches­tr

Velký rozdíl! 🙂

michael69

Slovo orchestr se mezi muzikanty používá ve spojení s větším hudebním tělesem (symfonický orchestr,swingový orchestr,dechový orchestr),kde jsou jednotlivé nástroje zastoupené vícenásobně v sekcích.V kla­sické(vážné hudbě) se rozlišuje ještě velký a malý orchestr(např. Mozartovo Requiem je psané pro malý orchestr + sbor).Slovo kapela se užívá ve spojení spíše s menším tělesem,ale o dechovém orchetru můžete klidně říci,že je to kapela.Taktéž o tanečním orchestru.Příliš malá hudební uskupení se označují zase konkrétně podle počtu hráčů jako např. kvintet (5),kvartet(4),sex­tet(6),trio či duo,oktet (8) atd.
Z tohoto pohledu zde zmiňovaná skupina Kabát vlastně není kapela,nýbrž kvintet.Slovo „kapela“ je v tomto spojení tendenční a nemá s původním významem slova nic společného.Je zvláštní,když se označuje slovem „kapela“ hudební skupina třeba čtyř hráčů.To totiž není žádná kapela ve smyslu původního významu slova.