Gestas

Také jste vděčni za osvobození jednotlivým sovětským vojákům, ale ne Rudé armádě a Sovětskému svazu?

Ti chlapi fakt nasadili život za to, abychom se zbavili Němců, těm všechna čest. Ale Stalinovi a SSSR za to vděčný nejsem, kdyby si nevydupali, že české země osvobodí z velké části oni, neměli bychom tu 41 let bolševika. Cítíte to podobně jako já?

Nejlepší odpověď
Kepler

Každého prostého vojáka, který jen musí plnit rozkazy, mám v úctě. Ale žádného takového, který se dopouští zvěrstev a znásilňování. To platí pro všechny vojáky z kterékoliv strany a z jakékoliv doby.

Další odpovědi
autacek

Tvůj pohled na věc je domnívám se poněkud mylný. Nebýt politické vůle „shora“, ať již motivované čímkoli, by nás nikdo osvobozovat nešel. Proti Rusku máš výhrady, ale na to že náa chtěli Němci vyhladit jsi nějak ochotně zapomněl.

Shoehardt

Osobně to cítím tak, že kdyby to SSSR u Moskvy a Stalingradu neotočili a nezačali hnát Němce zpět, tak tady dneska nemáme o čem diskutovat. Hitler měl s námi naprosto jasné plány a žádný Patton by s tím podle mě nic nenadělal. SSSR má na osvobození východní a střední Evropy – a tím samozřejmě i naší země – lví podíl a za to jim patří dík. O tomhle určitě pochyboval v r.1945 málokdo a to se taky odrazilo ve výsledku parlamentních voleb v r.1946.

Co následovalo po těchto letech už je zase jiná kapitola.

GM

Sovětští vojáci, když se dostali do města nebo do vesnice, se chovali jako urvaní ze řetězu. Rabovali, kradli, znásilňovali, vraždili. Lidé se před nimi schovávali ve sklepech… Z vyprávění mé babičky.

Drap

Ne, cítím to trochu jinak

hapiky

Jen si pokládám otázku s kolika za 1.% šlo o osvobození, 2.o svéry vlivu, 3. a nutnost zatlačit němce do Berlína Vidím to 1. – 0%, 2. – 99%, 3. – 1%.

led

Na oslobodení sa podielali nielen sovietski vojaci, ale aj civilisti svojou prácou.
PS
Radový vojak má len dve možnosti: poslúchnuť rozkaz, alebo prokurátora a v časoch vojny aj možnosť okamžitej smrti.
Keby neporazili Nemeckú ríšu, dnes by už na našich hroboch dupali „nemecké čižmy“. Ak ste si preštudovali Main Kampf, pochopili by ste úlohu slovanských národov vo Veľkonemeckej ríši.
Súhlasím, že zastavenie vojsk USA pri Plzni, bolo z politických dôvodov dohovorené, keď si predstavitelia SSSR, VB a USA v Jalte rozdelili Europu ako koláč na tanieri, aby Donskí kozáci nemohli napájať svoje kone v Seine.
V časoch dobýjania Berlína a „Českej pevnosti“ si už generálne štáby spojeneckých vojsk pripravovali vojenské plány na budúce vojnové stretnutie medzi SSSR a západnými spojencami.

Mc Merkurion

… z otázky je vidět, že jsi opravdu mlád, takže jakkoliv bych ti odpověděl, stejně by jsi to nepochopil …
… obyčejnej voják bez jenerála je jen lejno v kupje hnoje zvané válka (vlastní názor, ne citát, není důvod ke smazání) … takže, i kdyby obyčejnej voják chtěl, a stali řekl ne, tak by se nic nekonalo) vona ta ZVS klukům opravdu chybí, pak by neměli takto blbý otázky) …

mosoj

Uvědomujete si co tito vojáci ( na obou stranách museli prožít). V dokumentu na který jsem upozorňoval, je třeba záběr na vojáka, který při epidemii úplavice se musel rozhodnout zda se pose.. nebo umrzne, pokud si sundá kalhoty a to je to nejmenší. Lidé, kteří prošli něčím takovým se budou chovat zcela nestandartně.
Nesvalujete to na vojáky. Válku způsobuje vždy někdo jiný a ten je v teplíčku a bezpečí.

Toto nechápe dnešní mladá generace neboť vyrostla pod vlivem amerických válečných krasofilmů a je zcela odtržená od reality. Mocnostím to vyhovuje.

hapiky

Mc Merkurion: Pamatuji si toho více než si myslíš, proto mám také svůj názor, který kvůli bývalím politrukům či estébákům nebudu zásadně měnit. Ruskou invazi jsem zažil už jako dospělý, proto dobře vím co je rossijkaja armija.

Mc Merkurion

budu citovat svoji odpověď, jelikož málokdy měním názor: „z otázky je vidět, že jsi opravdu mlád, takže jakkoliv bych ti odpověděl, stejně by jsi to nepochopil …
… obyčejnej voják bez jenerála je jen lejno v kupje hnoje zvané válka“
--- za tím si stojím, ale s tvema procentama nesouhlasím, jelikož by jsi měl (a já vím, že víš), že sféra vlivu byla přímo úměrná na zatlačení němců do Berlína (proto popravdě nikoho nezajímala válka v Čechách, měl jsem bohužel tu možnost být s ruskou armií na několika cvičeních, a právě proto si budu stát za mojí odpovědí (>>> je to jen o velitelích), sféru vlivu si dohodli mocnosti, a ty nás jako vždy, hodily přes palubu), ale musíš, určitě nerad, souhlasit se mnou, že jednotliví vojáci, přestože si opravdu zaslouží naši úctu, nemohou za to, že nás osvobozovali …

… můj osobní názor je, že invazí v roce 68 si rusáci pořádně posrali náš názor na ně …

… v dnešní době, si (asi to bude znít blbě) spíš vážím lidí, kteří i dnes zastávají blbej názor (komouše a podobně), než těch, kteří mi dnes povídaj, jaký to bylo špatný a choděj do kostela, aby ukázaly, jaký jsou věřící, a já je pamatuju, jak nám dávali kázání a horovaly pro ksč … prostě nemám rád změnu názoru, chápu, že jsou mezi námi lidi, kteří věří v komunismus …

hapiky

autacek: Němci nás tedy chtěli vyhladit a neudělali to. Rus nás dejme tomu osvobodil, ale jen proto, aby nás uvrhl do jiné podobnmé diktatury. Lze tvrdit, že už nebyla tak krutá, ale svoboda to rozhodně nebyla. Slovo OSVOBOZENÍ znamená svobodu(např.USA), a ne žádnou diktaturu, ani diktaturu proletariátu!

autacek

„Němci nás tedy chtěli vyhladit a neudělali to“, ano, ale jenom proto, protože to už nestihli.

hapiky

Němci si nás podmanili, stejně jako Rusové pouze s malým rozdílem. Co by bylo kdyby není podstatné.

autacek

Ne, Němci nás chtěli vyhladit bez rozdílu, jen to brali s německou důsledností popořadě.

Pokud tento základní rozdíl nejsi sto pochopit, pak jakákoli dalši diskuse postrádá smysl. Nebo sis snad všiml, že by u nás měli Rusové plynové komory, či kremační pece?

To že u nás zvítězili komunisté je opět jen politické rozhodnutí a naše hloupost, pokud se podíváš třeba na Rakousko, tam to dopadlo jinak, byť bylo Rusy osvobozeno zrovnatak. Ale to je již to co by kdyby, jen jedno je jisté, nebýt tehdy Sovětů, tak Češi nejsou.

hapiky

Překrucuješ vše co jde. Když pořád kdyby tak nebýt Sovětů, byli by to Amíci (i s jejich atomovkou) a My bychom dnes nemuseli řešit jak zmodernizovat bývalou socialistickou zaostalost.