Ondřejsss

V jakém příbuzenském vztahu jsem se synem sestřenice mého děda?

Odpovědi
Justin1

Asi nějaký hodně vzdálený strejda. Měli jste společného předka, který tu byl o čtyři generace před tebou.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

PepasAvalonu

Prakticky v žádném. Tak vzdálený příbuzný už ani není příbuzným. Máte stejné pra pra prarodiče (v tvém případě. Pro něj to jsou/byli jen pra prarodiče. Složitěji, pro tebe jsou to prarodiče tvých rarodičů, pro něj to jsou rodiče jeho prarodičů. A ty máte společné – a pak všechny předky před nimi).
On je asi tvůj „strýc“ z (asi) čtvrtého kolene. Tak se to ale nebere, je to spíš bratranec ze čtvrtého kolene.
Tvůj děda a jeho sestřenice, měli stejné prarodiče (jednoho dědu a babičku). Ty jsi vnukem dědy (pochopitelně) a on je synem té jeho sestřenice. Nevím, jak se to počítá na ta kolena – ale je to hodně vzdálené, asi ta čtyři kolena.
Pokud budeš mít vnuka/vnučku a tvůj bratranec/ses­třenice bude mít potomka (zkus si to představit), tak budou ve stejném příbuzenském vztahu jako jsi teď ty s tamtím člověkem. V žádném, protože tihle se už asi moc neznají. :DD

PepasAvalonu

Ze čtvrtého to není. Je to druhé nebo třetí koleno. Kdybste byli „na stejné úrovni“, tak by to bylo třetí koleno, ale on je jakoby o to jedno koleno starší. On je k tobě ze 2. kolene, ty k němu ze 3. kolene, jestli se to tak dá brát (ale nedá). A jako strýc (z žádného kolena) se nedá označit. Řeknu to takhle, jeden z tvých rodičů je pro něj bratranec/ses­třenice ze druhého kolene. Jeho děti jsou pro tebe bratranci/ses­třenice ze 3. kolene.