faustka

Stříhání ořešáku aneb dá se zkrotit velký strom?

Stavíme malý domeček a 10 m od něj je 10 let starý ořešák. Teď měří asi 2 m. Moc ráda bych si ho tam dekorativně nechala. Nejde mi o ořechy, spíše o strom samotný. Chtěla bych však aby se z něj nestal obrovský strom, který by moc stínil a časem třeba narušil základy domu. Myslíte, že by se dal nějak zastřihávat, aby udělal pěknou korunu a nevyrostl do tak obrovské velikosti? Sloužil by tak i jako zajištění soukromí od sousedů......

Doplňuji:
strom stojí na přední části zahrady od domu k plotu je 17m a uprostřed tého vzdálenosti stojí ořešák

Nejlepší odpověď
gecco

Ne, nedal…
Ořešák je ´pan strom´ – a buďto se mu daří (a roste) a nebo skomírá.
😉
Jak velkou máš zahradu?
Doplňuji:
17 m je ´dost´…
Jo – uprostřed…
😉
Počítej s tím, že pokud se ořešáku bude dařit, zacloní i dům.
Na druhou stranu – je to opravdu ´pan strom´ – a i tvá vnoučata si na něm (v jeho koruně) udělají ´domeček´…
😉

Další odpovědi
dědapetr

Tady možnos podívat:

http://zahrad­nikralovstvi.cz/no­vinky/jak-na-rez-oresaku.html

http://www.ire­ceptar.cz/zah­rada/uzitkova-zahrada/kdy-a-jak-prorezavat-roubovany-oresak/

honza19hk

2m to není velkej strom, samozřejmě ostříhat se dá a co se týče základů tak ikdyby měl kmen metr v průměru, tak 10m od baráku to se základama nic neudělá,ořech má totiž kořeny šikmo dolu.

kablik

pokud stromek má plody t.zv. betoňáky tak ho v klidu zruš a zasaď si ušlechtilou odrůdu na místo kde ti bude vyhovovat, jinak na nějaké tvarování ořešáku zapomeň…