štatistické porovnanie štruktúry užívateľov stránky odpovedi.cz so skutočnou štruktúrou štátu

Všimli ste si podrobnejšie užívateľov „hodnostnú“ štruktúru a prierez aktivity na tejto stránke? 75% registrovaných sú pasívní či minimálne aktívní užívatelia, a len menej ako 5% sú tí už ocenení niektorým vyšším stupňom – 3,5 pokročilí, 0,75 bronz, 0,02 striebro, 0,25 zlato
Otázky:
1 – Je tu podobnosť štruktúre štátu aj so všetkými vonkajšími prejavmi? 2 – Dali by sa podľa tejto stránky (aj inej podobnej) hodnotiť aj názory obyvateľstva na reálny život a udalosti doma i vo svete?
PS. neviem kam by sa takýto rozbor mohol zaradiť

Nejlepší odpověď
annas

Přestože dochází na Odpovědích k pohybu, dá se z reakcí uživatelů leccos vyčíst, tedy i názory na reálný život a události v něm. Domnívám se tedy, že Odpovědi jsou obrazem společnosti. Mnozí uživatelé se totiž skrývají za svou anonymitu, projevují se jinak než ve skutečném životě.. Jindy se jejiich názory shodují se skutečností, proto se vyjadřují bez obalu.
Nevadí mně různé pohledy na skutečnosti, ale spíš forma jejich prezentace.. Např. stále existuje rozdíl v pohledu na chyby jednotlivých uživatelů, dále postrádám v mnoha případech slušnost.
Na závěr cituji slova A. Lustiga, která by měla platit nejen na Odpovědích, ale i v celé společnosti.
„Žij a nech žít. Pokoušej se být fér. Máš-li se rozhodnout mezi lepším, i když na tom proděláš, a horším, co ti přinese prospěch, rozhodni se správně…Slušnost totiž pokládám za zákon člověka.“

Další odpovědi
anonym

Milá led, lidé si všímají, ale od reálné společnosti (jak píšeš v diskuzi), je tu pár podstatných rozdílů.
Skutečná statistika pracuje s reprezentativním vzorkem neanonymní populace.
Ani jedno tady není splněno, i FB, jenž má masovější pokrytí, má zřetelnou inklinaci k mladší populaci, z nichž ještě se rekrutují ti, co tíhnou k sociálním aktivitám a pro něž je elektronická komunikace 2. kanálem hned po mobilech (dnes už chytrých pro on line surfování).
Odpovědi spadají více do volnočasových aktivit a je tu těžká převaha lidí s volným časem a různorodými deficity sociálních kontaktů, jež si zde suplují.
V současné době převažují študáci, důchodci, mamky na mateřské či v domácnosti, nezaměstnaní a sem tam nakouknou podnikatelé a drobní živnostníci a hrstka intelektuálů, kteří se netají, že to mají jen jako doplňkový relax.
Téměř zcela tu chybí nejpočetnější a určující vrstva ekonomicky aktivních, kteří pro vytíženost na to prostě nemají čas anebo juknou jen sporadicky pro nějaký konkrétní problém nebo dotaz.
A zásadní překážka znemožňující seriózní výtěžnost je zdejší respektovaná anonymita. Je tu zcela přirozený virtuální fenomén, kdy se nadpoloviční většina stylizuje do svého alternativního lepšího (nebo naopak drzejšího) já a tedy se neprojevuje opravdu upřímně, objektivně a reálně.
Jediný společný aspekt jsou překvapivě podobné modely chování s obdobnými weby s diskuzními fóry.
Srovnatelných poraden je cca 7, ale shodné rysy lze nalézt i na Novinkách či různých zájmových blozích (plurál od blog).
P.S. Ve tvém nápovědném profilu se ti vloudil nick ve tvaru ze slovenské verze.
(Není zlatá Led, ale zlatá „led“).
Doplňuji:
Ještě jedna diference – mezi uživateli je daleko větší podíl levicové orientace než v živé populaci společenské struktury, chybí též rovnoměrné věkové a vzdělanostní rozložení.
(Poznámka o slušnosti je sice aktuální, ale měla by být v celé šíři pojmu, nikoliv jen proklamacemi o projevech a přitom tolerováním pokrytectví, polopravd, čachrováním s body a profily, zákulisními intrikami přes vnitřní poštu, zjevnou podjatostí a maskováním vlastních nešvarů v reálném životě. Prostě veškerými neduhy a průvodními znaky second life.)

Conchus

Existují 2 odpovědi:

  • jednoduchá: ano podobnost tu je, protože lidi se chovají podobně stále, takřka ve všech situacích. Odpověď je ovšem typu „málo kvalifikovaný odhad“ bez důkazu.
  • podrobná: na základě statistického šetření lze získat řadu velmi zajímavých výsledků, které budou mít tak silnou váhu, jak budou velké peníze v projektu (počet respondentů).

Rád bych si takový projekt střihnul, ale kdo mě zaplatí.

anonym

Zjavne si niektorí zle prečítali otázku, ja „NETVRDÍM“ ((slová veľkým písmom tu nie sú výkriky, ale zvýraznenie), že sa podľa tejto stránke „HODNOTÍ“, ale či jestvuje „PODOBNOST“ a „DALI BY SA?“, pretože, ak dobre sledujete médiá, prípadne vyjadrenia niektorých politikov, pracujú aj na základe takýchto pohľadov na podobné stránky a na sociálne siete.
PS. Dr.Axl, prekvapujú ma tvoje hlboké informácie a znalosti zvnútra stránky www.odpovedi.cz, akoby si bol s prístupom k zdroju. Možno sa mýlim, ale ragujem na podnety užívateľov v diskusiách.

anonym

AD Dr.Axl,
prirodzene hodnotenie spoločnosti podľa jednej web stránky nie je ani nemôže byť smerodatné, ale je to určitá nápovedná informácia. Hovorí o názaoroch a správaní určitej skupiny ľudí. Vzhľadom na tvoje zameranie na psychológiu a iné rozbory tejto stránky a jednotlivých užívateľov ti to snáď nemusím vysvetľovať.
„mezi uživateli je daleko větší podíl levicové orientace než v živé populaci společenské struktury“ nie je to tak úplne pravda, skôr tu sa v anonymite ľudia viac otvorenejšie vyjadrujú k problémom než v skutočnom reálnom živote. Tam radšej mlčia alebo spievajú dobovo vhodnejšiu pieseň.

anonym

Kamarád dělá leta tazatele agentury Aisa, každý průzkum má striktně danou strukturu a vzorek z Odpovědí by jim žádný klient nezaplatil, protože výstup by byl hrubě zkreslující, neosobní a s neúnosně nízkou vypovídací hodnotou.

annas

Ad život, nebyla jsem doma, navíc ráno nešly Odpovědi. Požádala jsem o vrácení odpovědi a obratem je zpět.

Nepřekvapuje mě, že někteří uživatelé jsou vševědoucí., protože jen dogmatikové a fanatici znají pravdu a odpovědi na všechny otázky …
Věčné hledání cizích chyb je jednou z největších chyb vlastních.

anonym

ad annas, nikdo nebyl jmenován a tys fakt nebyla přihlášena, že ses k tomu tedy hlásila?
Jinak o vrácení bylo již zažádáno před tebou, netřeba si přičítat zásluhy.
Čí cizí chyba je neoprávněné mazání, zdá se, že se tvé vývody obracejí proti tobě samotné (a tvým nahrávačům).
(V inkriminovanou dobu se vyskytoval uživatel, který bývá pravidelně mezi prvními tebe palcující).
A tou dogmatikou máš nejspíše na mysli ty, kteří místo regulérní polemiky umlčují hlasy, aniž by se dokázali přiznat a tím méně doložit jakoukoliv závadnost, čili už zůstává jen nepokrytá snaha poškozovat druhé!
(ostatně admini přece názorně viděl nick mazala).

anonym

Ale, jaké to paradoxy? – Pro pravdu se lidi zlobí?
Nejprve postesknutí, že je málo ohlasů, ale jakmile se v odpovědi objeví poukaz na dvojtvářnost o slušnosti, tak odpověď tajemně zmizí? A jakoby náhodou po pouhých 20 minutách, co se dotčený nick přihlásil.
Pokud si hodláte příspěvky třídit se samozvanou cenzurou, je snad lepší se ani neptat.
Nebo snad vadilo demaskování život versus led?

anonym

Racionální námitka o nesourodém reprezentativním vzorku trvá, potlačováním projevu se fakta nikterak nemění.
Zároveň tímto oznamuji mravokárci (jehož si lze domyslet), že žádám admini o vrácení své odpovědi!

anonym

„Domnívám se tedy, že Odpovědi jsou obrazem společnosti. Mnozí uživatelé se totiž skrývají za svou anonymitu, projevují se jinak než ve skutečném životě.. Jindy se jejiich názory shodují se skutečností, proto se vyjadřují bez obalu. "
Tento pocit mám aj pri iných stránkach, kde sa ľudia voľne vyjadrujú.
Hlavne percento tých pasívnych vo verejných otázkach (nehovorím o "kčmové či podobného typu“ je skoro to isté ako tu. Takisto i pohľad tých „málo docenených“ na tých na „horných priečkach“

annas

Ad život.
Děkuji. Jenže škoda, že si Vaší otázky všimlo tak málo uživatelů a že zítra už o ní nikdo nebude vědět.

anonym

Aj to je ukážka reálnej spoločnosti" „pokiaľ sa musím namáhať, prípadne vyjadriť vlastnými slovami a myšlienkami radšej budem v pasívnej väčšine“

anonym

hlavne slová:
Máš-li se rozhodnout mezi lepším, i když na tom proděláš, a horším, co ti přinese prospěch, rozhodni se správně…"
by sa mali vytesať tým najväčším písmom, aby boli vidieť i z diaľky, prípadne nahmataľ!