autacek

Stát hospodaří nejhůř za posledních osm let. Jak je to jen možné?!?

https://www.no­vinky.cz/ekono­mika/498683-stat-hospodari-nejhur-za-poslednich-osm-let.html

Nejlepší odpověď
Anikitos

Tady je v přímé praxi ukázán medialismus a ukazování toho jen toho, co se (někomu) hodí. Udávání v procentech a v různých křivkách a jiných grafech, srovnávní výdajů, chybné propočty nebo takovéto srovnávání jako celek bez prozkoumání dalších „nepotřebných“ detailů, které mají v celistvosti vliv na konečném výsledku ukazuje, že kdo se v ekonomice vůbec nevyzná, neměl vynášet žádné soudy…

Stát nehospodaří nejhůř za posledních pár let (sice nehospodaří nejlíp*, ale určitě hospodaří nejlíp za posledních několik desítek let).

*to v republice ani není možné.

BTW nejhůř za posledních let se hospodařilo za Kalouskova ministrování na financích.

Některé „nepodstatnosti,“ které je potřeba znát, umět, aby se dalo trošku vyznat v takovýchto grafech týkajích se „zlepšení/zhoršení“ (hl. když se ukazují v procentech anebo se ukazuje jen to, co se chce):

  • správné propočítávání procent, procentncíh ukazatelů a percentilů (a hl. sčítání procent)
  • zohlednění příjmů a jejich navýšení
  • všechny změny, co ovlivnily zisky a výnosy (a náklady)
  • celkové pohyby (propočty) všech peněz = celkový obraz, tedy konečné zhodnocení

atd.

Další odpovědi
mosoj

Lhát se zde nemá. Kdo tomu nerozumí nechť si něco nastuduje.

dudu

Můj první šéf. pokud jsem něco nechápal, vždy jen podotkl: lesen Sie einfach meinen Kollegen.

Mc Merkurion

… přečti si ten článek celej a nejen nadpis … přeci si nemyslíš, že ti ho sem budukopírovat jako odpověď …

Rokio

Podle mě je to kvůli přílišnému zvyšování důchodů.

Anikitos

Ono je všechno nakonec složitější než se zdá, je třeba umět (finančně) statisticky počítat, vyznat se v grafech a pochopit, co a jak se v nich určuje.

Všechno, co učí obor statistika se v těchto finančních – ekonomických, politických aj. odvětvích neustále vyskytuje a je potřeba se v tom oboru vyznat – jak správně statisticky počítat a propočítávat pomocí nejrúznějších ukazatelů…

NIKDY NIUC NENÍ, JAK SE ZDÁ a to obzvlášť ve finančnictví (přesněji v číslech)- (superhrubá mzda, jednostranost ojedinělých grafů a taky nepochopení grafů pro ty , kteří v nich neuumějí číst, sčítání procent, kdy někdy se něco nezvýšilo o 4%, i kdyžto tak vypadá, ale ve skutečnosti se to zvýšilo třeba o 40% atd…).