Questman

Stalo se někdy v historii, že by princezna odmítla ženicha, kterého jí určil král?

Nejlepší odpověď
annas

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání.

http://www.czechtou­rism.cz/marke­tingova-komunikace/ak­tuality-1/rok-2011-800-let-od-narozeni-svate-anezky-ceske.html

Kristýna I. Švédská – bylo to složitější, protože její otec zemřel, zastupovali ho opatrovníci a regenti … atd. ..... jejím chotěm se měl stát její bratranec Karel Gustav. Kristýna se za něj ale nikdy neprovdala, tvrdila, že muže nepotřebuje, ale zajistila mu nástupnictví.

V prosinci 1654 přestoupila ke katolicismu a přijala jméno Marie Alexandra.

Podrobnosti v odkazu.
http://www.pa­novnici.cz/kris­tyna-i-svedska#cv

Další odpovědi
anonym

Napadá mne O létajícím ševci, ale v českých pohádkách je toho dost.

MK44

Pokud princezna byla ve věku, kdy ji považovali za dospělou, byla dostatečně „samostatná“ a papínek král zrovna urgentně nepotřeboval vyřešit nějakou zapeklitost rodové mocenské politiky, pak ano. Problém je v tom, že spousta „princezen“ bylo v zájmu majetku a mocenských aliancí provdáváno již v dětském věku, kdy neměly ani šajna, že by mohly protestovat a proti čemu.

petra15

Otazka pro me jak „delana“ ( ? ), ale proc jen v historii , a proc jen princezna ? Neni to i v dnesni dobe docela aktualni tema ? Ja sveho zenicha taky jeste schovavam…